Mandaty posypały się… z drona

0
847

Do arsenału narzędzi wykorzystywanych w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach Dolnego Śląska, poprzez egzekwowanie od uczestników ruchu drogowego stosowania się do obowiązujących przepisów, dołączył właśnie bezzałogowy statek powietrzny, w który zostali wyposażeni funkcjonariusze ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej relacji Rawicz – Strzegom z drogą powiatową relacji Postolice – Budziszów Mały, z powietrza mundurowi obserwowali zachowania kierujących i natychmiast reagowali w przypadku niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. Dzięki kamerze wysokiej rozdzielczości, która jest jednym z elementów tego urządzenia, mundurowi nawet z dużej odległości mogli dostrzec niebezpieczne sytuacje na drodze, by następnie ukarać osoby odpowiedzialne za ich spowodowanie.
W ciągu dwóch godzin funkcjonariusze ujawnili łącznie 14 wykroczeń. Zdecydowana większość, bo aż 10 polegała na niezastosowaniu się przez kierujących do znaku B-20 „STOP”, natomiast 1 osoba zbagatelizowała znak P-4 „linia podwójna ciągła”. Ponadto, policjanci ukarali jednego kierującego oraz 3 pasażerów za podróżowanie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Mundurowi nałożyli łącznie 14 mandatów oraz zatrzymali jeden dowód rejestracyjny.
Miejsce kontroli nie było przypadkowe, ponieważ na skrzyżowaniu tym bardzo często dochodzi do kolizji i wypadków drogowych, a przyczyną jest niestosowanie się przez kierujących do znaku STOP i nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Od początku roku w tym miejscu doszło już do kilku kolizji i jednego wypadku śmiertelnego. 23 kwietnia br., w wyniku nie ustąpienia pierwszeństwa przejazdu, na miejscu zginęła 54-letnia kobieta, a dwie ranne osoby zostały przetransportowane do szpitala.
Były to pierwsze takie działania na terenie naszego powiatu, które mają poprawić stan naszego bezpieczeństwa na drogach i uzmysłowić kierowcom potrzebę stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Takie akcje na pewno będą kontynuowane w przyszłości.
źródło: KPP w Jaworze