Dron nad polkowickimi kominami

0
322

Po raz pierwszy pracownicy Centrum Badań Jakości w Lubinie, przy użyciu specjalistycznego drona, sprawdzili jakość powietrza w Polkowicach, a konkretnie to, co wydobywa się z miejskich kominów. Wyniki będą znane po opracowaniu zebranych danych.

Akcja została przeprowadzona na zlecenie Komendy Straży Miejskiej w Polkowicach.

– Środki pozyskaliśmy z urzędu gminy – mówi mł. specjalista Agnieszka Dąbrowska ze straży miejskiej. – Postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest jakość powietrza, czym mieszkańcy palą w piecach, czy trują nas, czy w ogóle nie trują, czy stosują się do ustawy antysmogowej województwa dolnośląskiego – wymienia.

Pracownicy CBJ wykonali badanie jakości powietrza we wskazanych obszarach na terenie miasta, zaczynając oblot na osiedlu Polkowice Dolne. Jedna runda trwała około dziesięciu minut.

– Dane zbierane są online, w czasie rzeczywistym – precyzuje Rafał Kołodziej z Centrum Badań Jakości w Lubinie. – Wyniki trzeba jeszcze poddać analizie, wtedy otrzymamy końcowe sprawozdanie – dodaje.

– Jeżeli stwierdzimy, że nad którymś z kominów znajdują się nieodpowiednie składniki powietrza, wówczas będziemy mogli wejść na posesję i skontrolować, czym mieszkaniec pali w piecu, pobierając na przykład próbki – zapowiada strażniczka.

Przypomnijmy, że przez cały rok strażnicy miejscy kontrolują, czym mieszkańcy palą w piecach, a szczególnie zimą, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie większe. Mają też urządzenie do pomiaru wilgotności drewna i każdy mieszkaniec może zgłosić się do komendy SM, aby taki pomiar wykonać. Akcję z użyciem specjalistycznego drona przeprowadzono po raz pierwszy.