14- latki po pierwszej dawce szczepionek przeciwko HPV

0
11

101 dziewczynkom z rocznika 2007 podano pierwszą dawką szczepionki przeciwko HPV. Na program „Szczepienia przeciw HPV” zarezerwowano w budżecie gminy ponad 100 tys. zł. Wszystko w ramach polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego.

 

Program „Szczepienia przeciw HPV” składa się z dwóch części: dwóch dawek szczepionki przeciwko dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) dla czternastoletnich dziewcząt oraz edukacji w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i zapobiegania zarażeniu wirusem HPV. Najważniejszym celem tego programu jest ochrona kobiet przed wirusem, który może wywołać m.in. raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy,  wywoływany wirusem HPV, to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Średnio każdego roku zapada na niego ponad trzy tysiące polek, z których ponad połowa umiera.

– Co roku z rakiem szyjki macicy zmaga się wiele kobiet. Dlatego profilaktyka w postaci szczepień jest bardzo ważna. Zachęcam rodziców do rejestrowania swoich córek w programie, który w pełni finansowany jest z budżetu gminy Polkowice – mówi Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic.

W Polkowicach w ramach  programu szczepione są 14-letnie dziewczęta.

– Otrzymują one złożoną szczepionkę skierowaną przeciwko 9 typom wirusa HPV. Jest ona stosowana w celu ochrony przed zmianami przednowotworowymi (naroślami), brodawkami płciowymi oraz nowotworami m.in. szyjki macicy – mówi Marzena Czarzasta-Omińska, naczelna pielęgniarka PCUZ.

Gmina Polkowice jako pierwsza w Polsce rozpoczęła akcję bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV – do tej pory zaszczepionych zostało 3342 dziewczynek i wiele osób dorosłych, które szczepią się indywidualnie. Wszelkie informacje dla mieszkańców gminy Polkowice dostępne są w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, w punkcie szczepień, tel. 76 746-08-55, w godzinach 7.00 – 14.35.