Niepowtarzalny banknot na 20-lecie

0
333

Z okazji 20-lecia wpisania Kościoła Pokoju na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gmina Jawor wraz z firmą Banknoty Pamiątkowe przygotowuje wyjątkową niespodziankę. 15 maja zaprezentowany zostanie unikalny banknot o nominale 0 euro, przedstawiający świątynię wraz z jej kunsztownymi elementami ozdobnymi. Ten niepowtarzalny egzemplarz wzbogaci kolekcje niejednego pasjonata numizmatyki i będzie wspaniałą pamiątką tej ważnej dla wszystkich daty.
Banknoty będą do nabycia stacjonarnie i w specjalnym automacie, ustawionym na jaworskim Rynku oraz online, w cenie 20 zł za sztukę, doliczając koszt ewentualnej wysyłki.
Sprzedaż ruszy od godziny 10. W jaworskiej dystrybucji znajdzie się tylko 2500 tysięcy banknotów w wersji zwykłej oraz 500 szt. w wersji anniversary, dlatego z zakupem nie należy zwlekać zbyt długo.
– Niniejszym banknotem pragniemy podzielić się całym pięknem Kościoła Pokoju, jego interesującą historią oraz przekazać część wyjątkowego klimatu, jaworskiej perły wśród zabytków świata – mówi burmistrz Emilian Bera.
Warto wspomnieć, że autorką projektu banknotu jest wybitna polska artystka Rusłana Nowakowska, która zaprojektowała wiele monet kolekcjonerskich, w tym dla NBP.
Awers banknotu to widok Kościoła Pokoju z zewnątrz z elementami, które zdobią ołtarz jaworskiej świątyni. Rewers przedstawia zaś europejskie zabytki UNESCO.
Jest to pierwszy banknot w Polsce, przedstawiający obiekt, który jest wpisany na listę UNESCO.