Punkt Paszportowy w Polkowicach

0
91

Przy Starostwie Powiatowym w Polkowicach otwarto Terenowy Punkt Paszportowy. Wniosek może złożyć każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania. w ciągu 30 dni wydadzą nam nowy paszport.

Po 14 latach znowu będzie można odebrać paszport w Polkowicach. Przy Starostwie Powiatowym w Polkowicach otwarto Terenowy Punkt Paszportowy. Wniosek może złożyć każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania.

– Początek roku to dla nas początek nowego wymiaru obsługi naszych mieszkańców – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki. – Cieszę się, że udało  się otworzyć to biuro paszportowe. Mieszkańcy naszego powiatu czy regionu nie będą już musieli jeździć do ościennych powiatów. Dzięki scentralizowaniu usług w jednym miejscu będzie można będzie załatwić wiele spraw – podkreśla starosta.

Prace nad powstaniem punktu rozpoczęto w lipcu 2020 r. W biurze obsługę zapewnią dwie odpowiednio przeszkolone pracownice, które pomogą w procedurze sprawnego złożenia wniosku, pomogą przy wypełnieniu dokumentów, a w ciągu 30 dni wydadzą nam nowy paszport.

– Na ten nowy punkt paszportowy trzeba patrzeć przede wszystkim w kategoriach ułatwień dla mieszkańców – uważa burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – Ma być wygodnie i ma być bezpiecznie. Czyli możliwość wyrobienia i odbioru tego ważnego dokumentu jakim jest paszport, ma odbywać się jak najbliżej mieszkańca – podkreśla burmistrz Polkowic. W uroczystym otwarciu biura wziął udział wojewoda dolnośląski.

– Nasze doświadczenia z innych punktów są pozytywne i jesteśmy pewni, że takie miejsce będzie służyć mieszkańcom pomimo tego, że dziś paszporty ze względu na pandemię są trochę mniej potrzebne – zwracał uwagę podczas otwarcia biura Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Przygotowanie biura oraz wyposażenie w sprzęt techniczny to efekt współpracy Starostwa Powiatowego w Polkowicach z jednostkami zewnętrznymi, m.in. z Centrum Personalizacji Dokumentów, które przekazało na ten cel komputery wraz z  monitorami  oraz drukarki. Powiat wyposażył biuro w serwer, czytniki dokumentów, czytniki biometryczne oraz routery. W dobie trwającej pandemii na wizytę będą prowadzone zapisy telefoniczne, a interesanci będą przyjmowani z zachowaniem reżimu sanitarnego. Biuro będzie czynne w dni powszednie od 8-15.

Aby złożyć wniosek na paszport należy wypełnić stosowny druk, który jest dostępny na miejscu, dołączyć do niego jedno zdjęcie i dowód wniesienia opłaty. Pamiętajmy, że gdy chcemy wyrobić paszport naszemu dziecku potrzebna jest obecność lub zgoda obojga rodziców. Dziecko do lat 5 nie musi być z nami przy procedurze składania wniosku. Potem pozostaje nam tylko czekać na powiadomieniu o gotowym dokumencie i jego odbiór, oczywiście w polkowickim Terenowym Biurze Paszportowym.