Tydzień Kariery w polkowickim PUP

0
114

Promowanie poradnictwa zawodowego oraz planowanie ścieżki edukacyjnej i zawodowej przez młodzież – to główne cele Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery organizowanego po raz pierwszy przez Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach. Ogólnopolski Tydzień Kariery zainicjowało Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych.

Przez kilka dni PUP w Polkowicach organizował wiele wydarzeń w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Były między innymi spotkania z doradcą zawodowym.

– Przygotowaliśmy szereg działań, których zadaniem jest popularyzacja tegorocznego hasła „DoradzaMy- zawodowo, WybieraMy- odlotowo” – mówi Elwira Błażewska-Dacyszyn, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Polkowicach. – W związku z ograniczeniami wynikającymi z obostrzeń nałożonych na powiaty znajdujące się w czerwonej strefie zagrożenia zakażeniem COVID-19, wszystkie wydarzenie realizujemy online dodaje dyrektor PUP.

W poniedziałek doradca zawodowy z polkowickiego urzędu pracy przeprowadził zdalne lekcje z uczniami szkół podstawowych i średnich z terenu naszego powiatu, podczas których przekazał informacje na temat lokalnego rynku pracy, wyjaśnił pojęcie zawodów deficytowych i nadwyżkowych, opowiedział o tym, jakich zawodów brakuje w naszym powiecie, a także wskazał, w jaki sposób wykorzystać praktyczną wiedzę w planowaniu ścieżki edukacyjnej.

We wtorek chętni mogli zbadać swój potencjał zawodowy za pomocą profesjonalnych testów.

– Istotą tego działania jest pomoc w dopasowaniu zawodu w jak największym stopniu do kompetencji badanego i uzyskaniu opinii doradcy zawodowego z wskazówkami do realizacji zamierzonych celów – wyjaśnia dyrektor PUP.

Kolejne spotkanie poświęcone będzie wypracowaniu dobrych praktyk w zakresie wzajemnej współpracy pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy w Polkowicach a Hufcem Pracy. Warsztaty poprowadzi doradca zawodowy – psycholog z CIiPKZ z Legnicy, a ich celem jest przygotowanie kompleksowej oferty wsparcia dla osób w wieku 15-25 lat.

W ramach Giełdy Zawodów przygotowany został film – wizytówka przedstawicieli różnych zawodów, który trafi do szkół. Będą go też mogły obejrzeć osoby bezrobotne. Na czwartek zaplanowano podsumowanie dotychczasowej współpracy z partnerami rynku pracy i podpisanie porozumień partnerskich zapewniających długoletnią współpracę w zakresie poradnictwa zawodowego i planowania kariery zawodowej. W gronie tym są: dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Marcin Szewczak, starosta polkowicki Kamil Ciupak, burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak, wójtowie gmin: Grębocice – Roman Jabłoński, Gaworzyce – Jacek Szwagrzyk i Radwanice – Paweł Piwko oraz kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Legnicy i dyrektorzy wszystkich szkół w naszym powiecie.

Cykl wydarzeń zakończą lekcje z profesjonalistami, którzy opowiedzą o tajnikach prowadzenia procesów rekrutacji. Ogólnopolski Tydzień Kariery, odbywający się co roku w październiku, zainicjowało Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych. Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach przygotował cykl wydarzeń po raz pierwszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię