#Bolków nadaje

0
846

Opowieści o dawnym Bolkowie to przede wszystkim poważne przekazy historyczne. Ale kilkanaście lat temu historię miasta oraz innych miejscowości w gminie przybliżono nam książeczką Romana Sadowskiego z tłumaczeniami i opracowaniem starych legend. Teraz pojawiły się słuchowiska. Gminno – Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Bolkowie nagrał je w ramach projektu „#Kultura nadaje”. Został on zrealizowany za pieniądze pozyskane na propozycje internetowych zajęć i działań podczas pandemii 2020 – „Kultura w sieci”.
W piątek, 11 września br. w Bolkowskiej Galerii Historyczno – Artystycznej Ars et Historia podsumowano ten projekt. W ramach projektu powstało siedem słuchowisk. Ich autorem jest Arkadiusz Muła. „Mnisi sekret” to nawiązanie do zasobów geologicznych dzisiejszej części Starych Rochowic ze źródłami wody glauberskiej. „Jaskółczy ogon” to przypomnienie Jakuba Parra, włoskiego architekta, który przebudował bolkowski zamek w okresie renesansu. Jaskółczy ogon to zaś nazwa kształtu attyk na zamkowych murach. Także „Pogański pierścień”, „Zaczarowana nić” i „Skarb Templariuszy”, te ze słuchowisk, które można już było usłyszeć i obejrzeć, nawiązują w swej treści do historycznych postaci związanych z Bolkowem i miejscowościami w gminie Bolków. Opowiadają o istniejących budowlach i ich architektonicznych ciekawostkach, miejscach leżących na obszarze ziemi bolkowskiej. Dotykają historii poznanych już dogłębnie i znanych mniej albo całkowicie pomijanych. Przy tym pozbawione są, częstych w podobnych historiach, postaci i sytuacji o makabrycznym charakterze. Mają w ten sposób pewną wartość historyczną. Mimo zakończenia i podsumowania projektu będą jeszcze dwa słuchowiska. Cztery czytano – odtwarzane historie pojawiały się przez kilka tygodni w piątkowe wieczory, niczym bajki na dobranoc, na profilu bolkowskiego ośrodka kultury na FB. Piątego uczestnicy podsumowania mogli posłuchać i zobaczyć na dużym ekranie. Mogą już je poznać także wszyscy zainteresowani za pośrednictwem tego internetowego kanału. Jak stwierdziła dyrektor GMOKSiR, Katarzyna Dosczak – Fuławka, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Sprawdziliśmy, niektóre miały już ponad półtora tysiąca odsłuchań.
W role lektorów odczytujących teksty zaangażowano kilka osób. Opowieści czytali Katarzyna Doszczak – Fuławka – dyrektor ośrodka kultury w Bolkowie, Wioletta Drewniak – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Bolkowie, Marek Janas – przewodniczący Towarzystwa Miłośników Bolkowa, Anna Szymańska – dyrektor SP w Kaczorowie oraz Marlena Sobczyk (w międzyczasie zmieniła nazwisko na Gołdyn), instruktorka w bolkowskim domu kultury. Oni także wcielali się głosami w role wielu postaci z innych niż czytana przez nich opowieści. W tej głosowej roli do obsady projektu dołączył również Arkadiusz Muła, autor słuchowisk, na co dzień dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze. Autorami scenografii, w której czytanie się odbywało, byli Krystyna Korman – Mażol i Wiesław Flaczyński, artyści plastycy zatrudnieni w bolkowskim GMOKSiR. Dźwiękowo nad słuchowiskami czuwał Krzysztof Rajewski. Całość w wersji filmowej zrealizował natomiast Michał Wroński (bywało, że podczas tzw. scen zbiorowych udzielał się również głosowo), bo choć są to z nazwy słuchowiska, to mają także stronę wizualną. Są napisy pojawiające się równocześnie z odczytywanym tekstem oraz animacje związane z treścią opowieści. To, wg słów dyrektor Doszczak – Fuławki, ukłon w stronę osób ze szczególnymi potrzebami.
Dyrektor Katarzyna Doszczak – Fuławka podczas podsumowania podziękowała za pomoc w realizacji projektu wszystkim uczestnikom i pomocnikom oraz wspierającym go osobom. Obok lektorów i realizatorów podziękowała także Annie Dąbrowskiej i Magdalenie Kazimierów, które zajmowały się częścią finansową projektu. Specjalne podziękowania skierowała do Poli i Antosia Fuławków, którzy byli pierwszymi recenzentami tekstów, za cierpliwość i uwagi.
Czy opowiedziane w słuchowiskach historie mogły się wydarzyć naprawdę? Pewnie w jakiejś części tak. Mają znamiona legend, jednak osobiście nazwałabym je raczej bajkami o charakterze historycznym i poznawczym. Mogą być inspiracją do zainteresowania się prawdziwą historią Małej Ojczyzny. I nie są to historie przeznaczone wyłącznie do najmłodszej części społeczeństwa. Każdy może ich posłuchać dowiadując się czegoś o dawnych czasach w Bolkowie i okolicy.
Podczas niemal godzinnej dyskusji nad słuchowiskami – brali w niej udział K. Doszczak – Fuławka, A. Muła, M. Janas oraz Adam Łaciuk, kierownik Muzeum Zamek Bolków i Andrzej Andrzejewski z Radia Wrocław – wielokrotnie podkreślano, że Bolków i ziemia bolkowska mają ogromny potencjał historyczny i walory krajobrazowe, które warto wykorzystać dla promocji regionu. Warto też odnajdywać nowe wątki historii i nowe sposoby na edukację regionalną oraz wzbogacenie oferty turystycznej.
Możliwe więc, że na siedmiu opowieściach z historii bolkowskiej gminy się nie skończy. Dyrektor ośrodka kultury w Bolkowie, K. Doszczak – Fuławka, zapowiada kontynuację pomysłu oraz inne działania o podobnym charakterze i tematyce.
M. Ewa Kacperska