Tarczyca do kontroli. Program profilaktyczny w PCUZ do dorosłych mieszkańców

0
165

Do 11 grudnia w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych realizowany jest program „Profilaktyka chorób tarczycy”. Do tej pory do programu zgłosiło się ponad 330 pełnoletnich osób. Do programu mogą dołączyć kobiety w dowolnym czasie ciąży.

Chora tarczyca nie boli, więc wiele osób nawet nie podejrzewa, że to ona jest przyczyną różnych dolegliwości. Na podstawie badania krwi można sprawdzić, czy gruczoł ten produkuje odpowiednią ilość hormonów. Taką szansę daje pełnoletnim mieszkańcom gminy Polkowice program pn. „Profilaktyka chorób tarczycy”, realizowany trzytorowo.

– Jest to program skierowany do pacjentów, u których dotychczas nie rozpoznano choroby tarczycy – mówi dr n. med. Olga Kwas z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. – W tej grupie osób pobieramy krew w celu oznaczenia poziomu hormonu tyreotropowego, czyli TSH. Na podstawie tego wyniku lekarz stwierdza, czy należy prowadzić dalszą diagnostykę w kierunku niedoczynności lub nadczynności tarczycy – dodaje dr n. medycznych.

Drugą grupą objętą profilaktyką są kobiety w ciąży. Do programu mogą dołączyć w dowolnym czasie ciąży. Po badaniu poziomu TSH, mają zapewnioną opiekę internistyczną, a potem endokrynologiczną (w ramach programu), jeśli wyniki będą nieprawidłowe. Na taką samą opiekę specjalisty, a także dodatkowe badania i USG tarczycy, może liczyć trzecia grupa osób, do których skierowany jest program.

– Są to pacjenci, u których została już rozpoznana choroba tarczycy – wyjaśnia dr n. med. Olga Kwas.

Jakie objawy powinny być sygnałem ostrzegawczym i skłonić nas do wykonania podstawowych badań, by potwierdzić lub wykluczyć niedomaganie tarczycy?

– Są to, między innymi, ciągłe zmęczenie, senność, złe samopoczucie, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, zaparcia czy zaburzenia nastroju, a także depresja – wymienia dr Kwas.

Do tej pory do programu zgłosiło się ponad 330 osób. Jest on też ważny z innego powodu. Badania mają wykazać, czy żyjąc na terenie przemysłowym, jakim jest Zagłębie Miedziowe, jesteśmy bardziej narażeni na choroby tarczycy.

– Zachęcam polkowiczan do udziału w bezpłatnych badaniach – mówi  Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic – Choroby tarczycy stają się coraz bardziej powszechne, dlatego zależy mi na tym, aby jak najwięcej osób miało do nich dostęp. Zdrowie mieszkańców jest najważniejsze.

Program profilaktyczny realizowany jest w polkowickiej przychodni do 11 grudnia.