Narodowe Czytanie Balladyny

0
478

Narodowe Czytanie to szlachetna akcja mająca na celu propagowanie czytelnictwa oraz literatury polskiej. Wydarzenie to zainaugurowane zostało w 2012r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego i kontynuowane przez Jego następcę Andrzeja Dudę.

W tym roku uczestnicy ogólnopolskiej akcji odczytywali „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Wiadrowie także wzięła udział w tym wydarzeniu i przygotowała dla uczestników fragment utworu. Spotkanie odbiegało od dotychczasowych, ponieważ po pierwsze – w tym roku to nasi nauczyciele przygotowali inscenizację i wystąpili przed uczniami, a po drugie wydarzenie odbyło się w plenerze. Dzieci i młodzież siedząc na trawie oglądała swoich pedagogów w roli aktorów. Niewątpliwie to było ciekawe doświadczenie dla jednych i dla drugich. Na chwilę udało się przenieść wszystkich w świat Balladyny, Aliny, ich matki oraz Kirkora, który szukał sposobu by wybrać jedną z sióstr na żonę. Pomógł mu w tym Skierka podsuwając pomysł, by o miłości zadecydowały… maliny. Historia ma smutny finał, ale o tym uczniowie mogą się przekonać po przeczytaniu całego utworu.
Z racji tego, że na forum szkoły wydarzenie nazwano Piknikiem Czytelniczym, to nie mogło zabraknąć i czegoś do przekąszenia w czasie jego trwania. A skoro całość spotkania dotyczyło „Balladyny”, to wszyscy zgromadzeni byli poczęstowani malinami.
Mamy nadzieję, że uczniom i nauczycielom tegoroczna edycja Narodowego Czytania podobała się i… smakowała!
(SPW)