Jarmark w Paszowicach – święta blisko [FOTO]

0
865

Ponad trzydziestu wystawców skorzystało z zaproszenia wójta Sebastiana Oszczędy do wzięcia udziału w 12. Kaczawskim Jarmarku Wielkanocnym, który w ostatnią niedzielę, 14 kwietnia, rozłożył swoje kramy w Paszowicach, inaugurującym tym samym sezon imprez plenerowych w Krainie Wygasłych Wulkanów.

Jarmark odwiedzili parlamentarzyści: posłanka Elżbieta Stępień, senator Krzysztof Mróz, samorządowcy z terenu Partnerstwa Kaczawskiego, wójt Piotr Skrzypek z partnerskiej gminy Pakosław w Wielkopolsce. Jarmark poprzedziła msza święta w kościele pw. Trójcy Świętej w Paszowicach, zakończona procesją z palmami. Najbardziej okazałą, bo aż 5–metrową, przygotowało sołectwo Kłonice. Bogactwo polskiej tradycji, szczególnie tej kulinarnej, zaprezentowali wytwórcy produktów lokalnych, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i zespoły ludowe z naszego regionu. Pokazali oni nie tylko świąteczne potrawy i ciasta, ale również miody, sery, wędliny, chleby na zakwasie, wyroby z wikliny, wosku, drewna i całe mnóstwo różnorodnych świątecznych ozdób i dekoracji.
Wystawę stołów wielkanocnych oceniała komisja konkursowa w składzie: wiceprzewodnicząca Rady Gminy Paszowice Beata Rokosz, Zygmunt Lechniak z Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Jolanta Romanowska z GOK Paszowice. Pierwsze miejsce w tym konkursie zdobył zespół ludowy „Kukułeczki” z Pogwizdowa, drugie miejsce Sołectwo Kłonice, trzecie – zespół ludowy „Wiadrowianie”, czwarte – KGW Małuszów i piąte miejsce KGW Słupianki. Wyróżnienia otrzymali: Zespół ludowy „Chrośliczanie”, Stowarzyszenie „Nasze Janowice”, zespół ludowy „Nowowianki”, KGW Sędzimirowianki, KGW Podolanki i Sołectwo Godziszowa. W konkursie na baby i inne ciasta wielkanocne zwyciężył tort „Bezowa rozkosz” przygotowany przez Małgorzatę Kasprzak z Kłonic. Miejsce drugie zdobyło Stowarzyszenie Nasze Janowice za tort „barankowy”, trzecie – KGW Podolanki za tort wielkanocny, czwarte – Justyna Jaszczyszyn za sernik „kwiatek”, a piąte – zespól ludowy „Wiadrowianie” za mazurek orzechowy. Wyróżniono KGW Słupianki i zespół „Wiadrowianie” za baby wielkanocne oraz KGW Małuszów za mazurek. Fundatorem nagród dla laureatów konkursów była Dolnośląska Izba Rolnicza.
Dzieci odwiedzające Jarmark twórczo spędzały czas podczas animacji plastycznych oraz zabaw „z jajkiem na wesoło” prowadzonych przez instruktorki GOKu, Przy okazji robienia świątecznych zakupów można było posłuchać zespołów ludowych „Pogórzanie”, „Kukułeczki”, „Nowowianki”, „Cichowodzianie” i „Wiadrowianie” oraz specjalnych piosenek wielkanocnych w wykonaniu zespołu wokalno – muzycznego w składzie Alina i Wojciech Nolbrzak oraz Jacek Mieleń z Jaworskiego Stowarzyszenia Charytatywnego DAMY RADĘ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię