Gmina Jawor zakończyła inwestycję za 25 milionów złotych!

0
968

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Jawora! Ulica Cukrownicza doczekała się kompleksowej przebudowy. Za ponad 25,5 milionów złotych, w miejsce dziurawej i popękanej drogi, wykonano nową nawierzchnię z całą infrastrukturą techniczną oraz wymieniono nowe sieci wodne i kanalizacyjne. Gmina Jawor pozyskała aż 20,5 milionów złotych środków unijnych na realizację tej ważnej dla miasta i regionu inwestycji.

Fot. Spec-Bruk

Mam ogromny zaszczyt przedstawić Państwu bardzo ważny dla miasta projekt. Jako inwestor zakończyliśmy ogromne zadanie. To była dla mnie osobiście bardzo ważna inwestycja, a wnioski o jej remont padały podczas licznych spotkań z mieszkańcami m.in. Cukrowniczej. Dziś odpowiadam: udało się! wraz z moim zespołem słowa dotrzymałem. Oddajemy do Państwa dyspozycji zupełnie nową drogę, która w ogóle nie przypomina tego co było. A pamiętamy co było, prawda? Za całość inwestycji odpowiadała tylko i wyłącznie Gmina Jawor. Nic z nieba nie spadło, samo nie przyszło. Ten projekt to wysiłek miasta dla mieszkańców. Finalnie, wykonawca firma Spec-Bruk zadbała o ostateczny efekt.
Wszystkim mieszkańcom, którzy musieli się mierzyć z uciążliwościami prowadzonych prac, z całego serca dziękuję za wyrozumiałość i troskę o nasze miasto. Dziękuję wszystkim współpracownikom za wsparcie oraz rzetelną pracę. Dziękuję Zarządowi Województwa, Urzędowi Marszałkowskiemu za wysoką ocenę naszej pracy w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. Gratuluję wykonawcy Spec-Bruk i życzę sukcesów dla Państwa przedsiębiorstwa oraz pracowników.

Kto z nas pamięta ul. Cukrowniczą sprzed lat?

Przez wiele lat jej stan był katastrofalny, z licznymi nierównościami i dziurami. Dopiero w 2015 r. Gmina Jawor przejęła tę drogę od zarządcy, tj. Starostwa Powiatowego. Wcześniejszy właściciel nigdy nie wykonał jej modernizacji lub znaczącego remontu.

Ulica Cukrownicza, 2015 rok. Bez chodnika, wjazdów na posesję, ścieżki rowerowej, oświetlenia, nowych sieci oraz bezpiecznego przejazdu.
Przejazd kolejowy, 2015 rok. Gmina Jawor wystąpiła do PKP o montaż szlabanów oraz sygnalizacji.
Aktualna droga spełniająca nowoczesne standardy. Fot. Spec-Bruk

Mieszkańcy nadal będą mieszkać przy Cukrowniczej

Nazwa ul. Cukrownicza na całym odcinku, gdzie zlokalizowane są domy mieszkalne zostaje bez zmian. Mieszkańcy ulicy Cukrowniczej nadal będą posługiwać się swoim adresem. Tutaj nie nastąpi żadna zmiana. Nie będzie potrzeby wymiany dokumentów itd. Dla mieszkańców Cukrowniczej wszystko zostaje tak jak było. Jest to wyraz szacunku dla mieszkańców oraz historycznej nazwy ulicy. Żadnemu z mieszkańców nie zostanie zmieniony adres. Przy propozycji nowego adresu Gotllieb Daimler są zlokalizowane dwa podmioty tj. fabryka Mercedes-Benz (silników konwencjonalnych oraz baterii do aut elektrycznych) oraz budynki gospodarcze Przedsiębiorstwa Rolnego Pegrol. Adres firmy Pegrol znajduje się przy ul. Starojaworskiej. W tym przypadku nadal nie nastąpi zmiana adresu czyli konieczność wymiany dokumentów. Gmina Jawor przeprowadziła konsultacje z wszystkimi bezpośrednio zainteresowanymi zmianą adresu stronami. W myśl zasady nic o nas bez nas. W obu przypadkach gmina uzyskała zgodę dla zmiany nazwy ulicy. W ten sposób gmina wyczerpała drogę konsultacji i otrzymała 100% akceptacji dla projektu uchwały. Ta sama procedura obowiązywała przy zamianie nazw ulic Rapackiego czy Berlinga. Nie jest inaczej w tym przypadku. Ostatecznie, w demokratycznym głosowaniu nad projektem uchwały o zmianie nazwy zadecyduje Rada Miejska.
Przebudowa ul. Cukrowniczej została zrealizowana tylko i wyłącznie przez Gminę Jawor. Z finansowaniem z budżetu miasta oraz Unii Europejskiej. Jest to droga publiczna, otwarta dla każdego.
Odpowiadając na pytania informuję, że budżet miasta nie jest zagrożony. Nie dojdzie do zapaści po zakupie słupka i tabliczki z nową nazwą. Także dlatego, że jego zakup zostanie sfinansowany przez Mercedesa. Zauważam, że miasto wytrzymało ciężar finansowy całkowitego remontu ul. Cukrowniczej za 11 milionów złotych oraz wymianę sieci wodno-kanalizacyjnej wzdłuż ulicy Cukrowniczej za 14 milionów. Łączna kwota przewyższyła koszt budowy basenu w Parku Miejskim i należy do jednych z największych miejskich inwestycji, za które jako burmistrz odpowiadam.
Miasto zaczęło nie od zmiany nazwy, tylko od wymiany totalnie zdewastowanej, spękanej, zapomnianej przez dziesięciolecia „betonówki” przy Cukrowniczej. Nazwa ul. Cukrownicza w części mieszkalnej i przy Cukrowni zostaje, lecz to co było utrapieniem, czyli jej stan sprzed remontu już nie. Realizując te zadania ze środków Unii Europejskiej oraz miasta, “chodziło” nam w pierwszej kolejności o przypodobanie się mieszkańcom, o realizację służby publicznej miasta. Przede wszystkim mając na celu bezpieczeństwo ruchu drogowego i pieszego, także zakończenie z wyciekaniem fekaliów na drogę lub w miejscach przypominających chodnik.

Interpelacja Radnego Rady Miejskiej w Jaworze. Klub Prawa i Sprawiedliwości

Użyty zwrot “nadmierna służalczość wobec inwestora” w interpelacji Pana Radnego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości jest absolutnie nie do przyjęcia. Słownik Języka Polskiego wskazuje wprost na pogardę. Cechuje go pejoratywna mowa. Jest to przykład dyskryminacji oraz wyraz nierównego traktowania. Czy jeden z jaworskich podmiotów gospodarczych jakim jest Mercedes-Benz nie może zwrócić się z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy? Martwi mnie fakt, że takie sformułowania padają ze strony pracownika Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która na co dzień zajmuje się pozyskiwaniem inwestorów. Budowaniem oferty swoistego zaproszenia do inwestowania. Dla Jawora i jego pomyślności bądźmy razem.
Mając na względzie poszanowanie mieszkańców, historycznej nazwy ul. Cukrowniczej i fakt jej zachowania, wspieram ustanowienie nowej ulicy Gottlieba Daimlera w naszym mieście. Propozycja Mercedesa w żaden sposób nie narusza tradycji miasta i jego mieszkańców, co więcej, łączy historię z nowoczesnością, dając miastu szansę na rozwój gospodarczy.

Z wyrazami szacunku,
Emilian Bera
Burmistrz Miasta Jawora

Ulica Cukrownicza – 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię