Jubileusz patriotyczny i rodzinny

0
1640

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w setną rocznicę jej odzyskania rozpoczęła w niedzielę, 11 listopada, msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Trójcy Świętej w Paszowicach, celebrowana przez ks. Bogusława Jeża.
Drugą część obchodów 100-lecia Niepodległości rozpoczęło w świetlicy wspólne odśpiewanie hymnu oraz wystąpienie wójta Sebastiana Oszczędy. Zgodnie z gminną tradycją wręczono Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, nadane przez Prezydenta RP parom, które przeżyły ze sobą pięćdziesiąt lat. W gronie jubilatów znaleźli się Halina i Ryszard Czarneccy z Paszowic, Józefa i Julian Jakimowicz z Wiadrowa oraz Bożena i Edward Jaskot z Grobli. Aktu dekoracji dokonał wójt Sebastian Oszczęda, a podziękowania w imieniu odznaczonych złożyła Józefa Jakimowicz, która – jak na wieloletnią szefową KGW przystało – poczęstowała wszystkich obecnych rogalikami marcińskimi.
Część artystyczną uroczystości zainaugurowała rodzina Duszeńków, czyli Natalia, Leszek, Ksenia i Tobiasz. W zaprezentowanym przez nich wyborze utworów słowno – muzycznych znalazły się wiersze, które były wykonywane w okresie przedwojennym we Lwowie podczas uroczystości niepodległościowych. Ocalił je od zapomnienia Leszek Duszeńko, spisując relacje od żyjących jeszcze na Kresach świadków tych czasów oraz gromadząc dokumenty, fotografie, pamiątki i artefakty, których niewielką część zaprezentowano na towarzyszącej uroczystościom wystawie. Prezentacje artystyczne zakończył koncert znanych pieśni patriotycznych i żołnierskich w wykonaniu zespołu „Pogórzanie” i towarzyszącej mu w śpiewie publiczności.