Jubileuszowe Święto Niepodległości

0
2164

W sobotę, 10 listopada br. w świetlicy wiejskiej w Snowidzy odbyła się uroczystość upamiętniająca 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, połączona z Balem Seniora z okazji przypadającego na 14 listopada Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Organizatorem tego wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich w Snowidzy, Klub Seniora ze Snowidzy oraz Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej.
Przybyłych na spotkanie przywitały panie: Nina Lis – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidzy oraz Gabriela Męczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Mściwojów – inicjatorka i koordynatorka projektu „Senioriada – świętujemy 100 lat Niepodległości”, które wprowadziły obecnych w atmosferę tego święta przedstawiając historię naszej Ojczyzny oraz witając zgromadzonych.
Uroczystość przygotowana została dla najstarszych mieszkańców Gminy Mściwojów, wśród których najstarsi, bo urodzeni przed 1930 r. oraz Kombatanci otrzymali imienne zaproszenia. Wielu z nich skorzystało z zaproszenia i zaszczycili nas swoją obecnością. W uroczystości wzięli udział również zaproszeni goście: Posłowie na Sejm RP – Elżbieta Stępień oraz Robert Kropiwnicki, Wójt Gminy Mściwojów Mariusz Foryś, Proboszcz Parafii ze Snowidzy ks. Ryszard Wołowski, a także Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej – Prezes Elżbieta Stachurska, Monika Duda-Jakubowicz, Gabriela Męczyńska oraz Wiesław Szymczyk i Dariusz Brzyk – Dyrektor SP Snowidza. Na uroczystości nie mogło zabraknąć kombatantów z gminy Mściwojów, których reprezentowała wieloletnia Prezes Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych pani Kazimiera Pokrzywa. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli również członkowie Zarządu Stowarzyszenia Kaczawskiego: Maria Srokowska oraz Krzysztof Kowalczyk, który jest jednocześnie koordynatorem Programu „Działaj Lokalnie”, z którego częściowo było współfinansowane to spotkanie.
Uroczyste spotkanie rozpoczęło się od wspólnego śpiewania Hymnu Polski, którym rozpoczęły swój występ dzieci z „zerówki” ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy, przygotowane przez wychowawczynię Iwonę Spurek-Majka. Kolejny wzruszający występ zaprezentowała uczennica SP Snowidza Natalia Majka, śpiewając pieśni patriotyczne. Z kolejnymi utworami patriotycznymi wystąpili Dawid Sierpina z Legnicy ze swoją córką Mają, która zagrała piękny koncert na skrzypcach. Tak dostojny jubileusz nie mógł się odbyć bez tortu sprawiedliwie dzielonego przez wójta Mariusza Forysia, któremu w krojeniu pomagała Poseł Elżbieta Stępień rozdając przy okazji od siebie cukierki.
W trakcie uroczystości głos zabrali: Elżbieta Stępień, Robert Kropiwnicki, Mariusz Foryś – Wójt Gminy Mściwojów oraz Maria Srokowska. Na scenę zaproszono przybyłych Kombatantów oraz wszystkie osoby powyżej 80 r.ż. i złożono im serdeczne życzenia, a także wręczono kwiaty i słodkości. Wójt Gminy Mściwojów wraz z Przewodniczącą Rady Gminy i Posłami, wręczył Kombatantom pamiątkowe Dyplomy Uznania w podziękowaniu za aktywną działalność w Gminnym Kole Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Mściwojowie oraz za kształtowanie świadomości historycznej i postaw patriotycznych wśród mieszkańców Gminy Mściwojów. Były to bardzo wzruszające chwile z udziałem świadków historii naszego kraju. Dwoje Seniorów ze Snowidzy: pani Henryka Lech, która niedawno skończyła 93 lata oraz pan Władysław Dacko, który miesiąc temu skończył 90 lat, odważyło się nawet zaśpiewać do mikrofonu pieśni patriotyczne i wyrecytować wiersze o tematyce wojennej.
Ponadto zebrani mogli posłuchać recitalu gitarowego pieśni patriotycznych i wolnościowych w wykonaniu Oskara Wawrzynowicza i Magdaleny Frankowskiej, a cały wieczór nie mógł się obyć bez wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Było więc podniośle i uroczyście. Jak na bal przystało były też tańce integracyjne i zabawa przy orkiestrze, a w przerwach degustacja smacznego żurku, gołąbków i innych przysmaków. Poczęstunek i uroczystość przygotowane zostały przez panie z KGW, którym dzielnie pomagały seniorki z Klubu Seniora w Snowidzy, a przepyszne ciasta zostały przygotowane przez seniorki z innych wsi, za co serdecznie dziękujemy w imieniu własnym i uczestników spotkania. Podziękowania należą się również Dyrektorowi, Nauczycielom i kierowcy ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy oraz Kierownik i kierowcy z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mściwojowie za wsparcie techniczne uroczystości oraz dowóz seniorów. Podczas spotkania można było zobaczyć również oryginalne mundury wojskowe z czasów II wojny światowej, które przyniosły p. Ewa Biadała – mundur po swoim teściu oraz p. Urszula Kowalska – mundur po swojej babci Rozalii z Batalionu Emilii Plater, a także mundurki harcerskie przyniesione przez p. Annę Karpiejczyk.
Dzięki temu spotkaniu Seniorzy z Gminy Mściwojów mogli w uroczysty sposób uczcić tak ważne wydarzenie jakim jest Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę i Ogólnopolski Dzień Seniora. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rozmowy i wspomnienia to tylko część tego niezwykłego wieczoru, którego dalsza część biesiadna połączona była z różnego rodzaju zabawami i tańcami integracyjnymi przy dźwiękach zespołu „Jutro” z Legnicy.
Wydarzenie to element projektu „Senioriada – świętujemy 100 lat Niepodległości”, który realizowany jest przez Klub Seniora w Snowidzy i Stowarzyszenie Ekomuzuem Wsi Dolnośląskiej, a sfinansowany został z kilku źródeł: ze środków Programu „Działaj Lokalnie” z dotacji od ODL Stowarzyszenie Kaczawskie, ze środków budżetowych Województwa Dolnośląskiego i Gminy Mściwojów, a także ze środków legnickiego oddziału Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej