Święto Odzyskania Niepodległości

0
1261

10 listopada br. w Budziszowie Wielkim uroczyście świętowano 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski. W kościele pw. Dobrego Pasterza w Budziszowie Wielkim odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Mszę odprawił proboszcz parafii Konary ks. Andrzej Ćwik. Następnie odbył się przemarsz z kościoła do hali sportowej w Szkole Podstawowej w Budziszowie Wielkim. Biało–czerwony korowód prowadzony był w asyście Orkiestry Górniczej z Zakładów Górniczych „Lena” ze Złotoryi.
W przepięknie udekorowanej hali odbyła się część artystyczna tego wielkiego Święta. Mottem były słowa “I jak tu nie kochać naszej Ojczyzny”. Był to koncert słowno-muzyczny z okazji 100–lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, dotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu z projektu napisanego przez Stowarzyszenie Miłośnicy Budziszowa Wielkiego „Cichowodzianie”, właśnie pod tytułem „I jak tu nie kochać naszej Ojczyzny”. Sponsorowany był również przez to Stowarzyszenie, dyrektora Szkoły Podstawowej w Budziszowie Wielkim Mariusza Stępniaka, wójt gminy Wądroże Wielkie Elżbietę Jedlecką, Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Budziszowie Wielkim, Stowarzyszenie „Nad Cichą Wodą” w Budziszowie Wielkim i OSP Budziszów Wielki.
W uroczystości brało udział wielu zaproszonych gości: między innymi kombatanci z terenu gminy, wójt Elżbieta Jedlecka, przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej Tomasz Kita, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Wądroże Wielkie, radni gminni i powiatowi, emeryci szkoły, sponsorzy i przyjaciele szkoły i Stowarzyszeń, absolwenci szkoły, poczty sztandarowe OSP Granowice i OSP Budziszów Wielki oraz Szkoły Podstawowej w Wądrożu Wielkim. Przybyło mnóstwo mieszkańców wsi i gminy.
Całą oprawę muzyczną uświetniała Orkiestra Górnicza z Zakładów Górniczych „Lena” ze Złotoryi. W programie artystycznym udział wzięli dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Budziszowie Wielkim oraz Zespół Folklorystyczny „Cichowodzianie” z Budziszowa Wielkiego.
Na zakończenie wręczono kwiaty kombatantom i zaproszonym gościom oraz wszystkich osłodzono przepysznymi tortami, a po wojskowemu serwowano dla wszystkich grochówkę. Świętowanie minęło w serdecznej atmosferze wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych ze specjalnie wydanych śpiewników.
Organizatorzy zebrali gromkie brawa od gości i pochwałę gospodarza gminy – wójt Elżbiety Jedleckiej. Uroczystość przepełniona odświętnością, serdecznością i pełną wzruszeń na długo zapadnie w pamięci uczestników tego Święta.
Danuta Danilewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię