Gminne Święto Plonów [FOTO]

0
2585

Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości. W sobotę, 1 września br. na boisku sportowym w Gniewkowie rolnicy z gminy Dobromierz, mieszkańcy i ich goście świętowali i podsumowali kolejny rok pracy na roli.
Uroczystości rozpoczęła msza święta polowa w intencji rolników celebrowana przez Jego Ekscelencję Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca oraz ks. Wiesława Pisarskiego, ks. Józefa Siemasza, ks. Konrada Polesiaka, ks. Andrzeja Walerowskiego, podczas której podziękowano za tegoroczne plony oraz podkreślono jak trudna i zależna od natury jest praca rolnika. Deszczowa aura nie zniechęciła jednak mieszkańców, którzy przybyli, aby wspólnie uczestniczyć w gminnym święcie plonów. Ważnym elementem Eucharystii było przekazanie bochna dożynkowego chleba przez starostów dożynek Pawła Kwiatkowskiego i Mirosławę Sukiennik.
Przygotowania do tego najważniejszego dla gminnej społeczności wydarzenia trwały od kilku tygodni. Mieszkańcy Gniewkowa z dużym zaangażowaniem włączyli się w organizację uroczystości. Gości witano pięknymi kolorowymi dekoracjami, które zdobiły wiejskie posesje. Podczas części oficjalnej nie zabrakło refleksji nad codziennością polskiej wsi, trudem pracy na roli oraz słów podziękowań, które wyraził wójt Jerzy Ulbin.
– Chciałbym, aby podział chleba w naszej gminie był sprawiedliwy. Niech chleba nigdy i nikomu nie zabraknie zarówno w gminie, jak i w naszej umiłowanej Ojczyźnie. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy. Dziś dziękujemy za ten wysiłek, a był to trudny rok dla rolników. W wyniku suszy odnotowaliśmy straty szacowane na ponad 3,5 mln zł – mówił wójt Jerzy Ulbin.
Swoją obecnością zaszczycili dożynki: rolnicy, mieszkańcy gminy Dobromierz, starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, radna powiatu świdnickiego Violetta Chorąży, przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy mł. kap. Krzysztof Jędrzejczyk, kierownik Posterunku Policji w Dobromierzu Krzysztof Urbanik, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Świdnicy Maria Jaworska, wójt Marcinowic Władysław Gołębiowski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie Daria Kurek, prezes Lokalnej Grupy Działania ,,Szlakiem Granitu” Andrzej Sukta, przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Luks, radni i sołtysi gminy Dobromierz, ks. Sylwester Kawa, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, Honorowa Obywatelka Gminy Dobromierz – Julia Kołosowska, przedstawiciele organizacji pozarządowych, klubów sportowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych.
Na scenie wystąpił Zespół Tańca Narodowego ,,Krąg” ze Świdnicy oraz gminne zespoły folklorystyczne ,,Dobromierzanie” i ,,Czerwone Róże”. Swoje umiejętności zaprezentowały grupy taneczne ze szkoły w Gniewkowie ,,Fire Dance” i ,,Sol” oraz roztockie przedszkole.
W trosce o zdrowie mieszkańców wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Świdnicy, radną powiatu świdnickiego Violettą Chorąży, gmina Dobromierz przeprowadziła akcję profilaktyczną w kierunku osteoporozy i profilaktyki słuchu. Stacja “Caritas” zajęła się badaniem poziomu ciśnienia, cholesterolu i cukru, zaś kompleksową opiekę medyczną imprezy zapewnił WOPR z Wałbrzycha.
Najmłodsi uczestnicy brali udział w konkursach i zabawach sportowych z licznymi nagrodami ufundowanymi przez gminę Dobromierz i firmę TOYOTA. Popularnością cieszyła się fotobudka, zaś KRUS ze Świdnicy przeprowadził konkurs z nagrodami nt. bezpiecznej pracy w rolnictwie.
Statuetki dla uczestników I Gminnej Gali Talentów powędrowały do Zespołu FIRE DANCE, Mai Wiązek i Karoliny Majewskiej.
Wręczono nagrody laureatom konkursów na:
* Najpiękniejszą dekorację posesji: pierwsze miejsce Otylia Sieczka i Beata Żur, drugie miejsce Paweł Kwiatkowski, trzecie miejsce ex aequo Jolanta Kowalska i Andrzej Sukiennik,
* Dożynkowy wypiek: pierwsze miejsce Otylia Sieczka, drugie miejsce Mirosława Sukiennik, trzecie miejsce Jolanta Kowalska
i statuetki za “Najładniejszy wieniec dożynkowy”, która trafiła do sołectwa Gniewków.
Rozrywkowy nastrój wprowadziła gwiazda wieczoru – zespół MEJK, takimi hitami jak “Tańczę z nim do rana”, czy “Janek (oświadczył się jej)”.
Na najbardziej wytrwałych czekała zabawa taneczna przy muzyce zespołu ,,Sami Swoi” oraz pokaz sztucznych ogni.
Uczestnicy dożynek mogli spróbować wielu pyszności. Były pierogi, bigos, frytki, pajda chleba ze smalcem, hot-dogi, dania z grilla, gofry. Zwolennicy słodkości zostali bogato ugoszczeni pysznymi domowymi ciastami i aromatyczną kawą.
Wójt gminy Dobromierz dziękuje wszystkim za podjęcie trudu organizacji tegorocznych Dożynek Gminnych. Szczególne podziękowania kierowane są do mieszkańców Gniewkowa za zaangażowanie oraz udekorowanie posesji. Dziękujemy starościnie dożynek Mirosławie Sukiennik, staroście i jednocześnie sołtysowi Gniewkowa Pawłowi Kwiatkowskiemu, Radzie Sołeckiej, radnemu Krzysztofowi Kołodyńskiemu, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, dyrekcji, pracownikom i uczniom Szkoły Podstawowej w Gniewkowie, a mieszkańcom i rolnikom z Gniewkowa za współpracę i wszechstronną pomoc.
Dziękujemy zastępcy dyrektora GOKSiR Jerzemu Limbergerowi i pracownikom tej instytucji oraz pracownikom Urzędu Gminy Dobromierz za wkład w oprawę uroczystości.
Za wsparcie finansowe składamy podziękowania: firmie TOYOTA, prezesowi RSP Jugowa Zbigniewowi Zielińskiemu oraz Piotrowi Ślęzakowi ze Świebodzic za dożynkowe bochny chleba.
Jak widać zaangażowanie mieszkańców jest gwarantem sukcesu i mimo nie zawsze sprzyjającej pogody przynosi tak wiele radości i satysfakcji.
(Źródło: Dobromierz.pl)