Żagle, regaty i wodne atrakcje [FOTO]

0
2959

Dwudniowe, pierwsze Wielopokoleniowe Regaty Słup 2018 przyciągnęły wielu amatorów wodnego relaksu. W sobotę każdy mógł rodzinnie popływać za darmo na żaglówkach pod okiem instruktora. W niedzielę odbyły się regaty załogowe. Organizatorzy – Klub Żeglarski Cysterska Brać i Gmina Męcinka – skorzystali z gościnności zarządcy zbiornika Słup, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Pierwsza impreza promująca sporty wodne i żeglarstwo w Gminie Męcinka była udana. Podczas sobotniego dnia otwartego nad Słup przybywały rodziny nie tylko z terenu gminy Męcinka, ale i uczestnicy z powiatu jaworskiego. Uczyli się pływać na żaglówkach, poznawali podstawy żeglarstwa i nazewnictwo.
W niedzielnych regatach można było wystartować w dwóch kategoriach: optymist – jednoosobowe łódki dziecięce dla 8-latków oraz omega open. Startujący musieli przepłynąć określoną trasę po trójkącie, opłynąć boje, by pokazać umiejętności płynięcia w różnym wietrze. Oceniana była praca załogi i sternika. Wyniki Regat: Klasa Optymist – Uczniowski Klub Żeglarski “PIRAT” z Bolesławca, I miejsce – Sternik Jan Tarasewicz, II miejsce – Sternik Maximilian Sitek, III miejsce – Sternik Mateusz Czesławski i Hanna Wróbel. Klasa OMEGA: I miejsca – Załoga z Klubu Legnickiego – sternik Karol Oleszek oraz Załoga z Klubu Cysterska Brać – sternik Krzysztof Kozajda, II miejsce – Załoga z Klubu Cysterska Brać – sternik Krzysztof Borsukiewicz, III miejsce – Załoga z Klubu Cysterska Brać – sternik Leszek Krzyż. Regaty nad Słupem sfinansowane zostały z funduszy Województwa Dolnośląskiego, Powiatu Jaworskiego i Gminy Męcinka. Pomocą służyły zaprzyjaźnione kluby – Reda ze Złotoryi i Klub Sportów Wodnych Farwater z Jawora.
Klub Żeglarski Cysterska Brać powstał z inicjatywy wójta Mirosława Brzozowskiego, by nad zbiornikiem wodnym Słup zaczęło się coś dziać. Jak powiedział komandor Grzegorz Dyjas, praca z dziećmi trwa cały rok. Klub istnieje ponad dwa lata. Należą do niego dzieci z terenu gminy i spoza niej. Zajęcia odbywają się co tydzień w szkołach na terenie gminy Męcinka. Dzieci uczą się rodzajów chmur, węzłów, robót bosmańskich, małej nawigacji, konserwacji łódek, remontów. Uczestnicy wyjeżdżają też nad wodę – odwiedzili Jezioro Nyskie, Kunice, Bolesławice, pływają na żaglówkach, motorówkach i nartach wodnych. Członek Klubu – Piotr Kłeczek odniósł już sukces zajmując 5 miejsce w Mistrzostwach Polski w Slalomie na Nartach Wodnych. Klubowicze wyjeżdżają też wspólnie na wakacje – zwiedzili Wielkie Jeziora Mazurskie, zawinęli do portów Mikołajki, Giżycko, Ryn i Sztynort.