Tablica poświęcona Kresowiakom na polkowickim rynku

0
81

Tablica pamiątkowa poświęcona Kresowiakom odsłonięta została na polkowickim rynku. Projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 

Z inicjatywy mieszkańców gminy na  polkowickim rynku odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona Kresowiakom, którzy po II wojnie światowej wrócili do Polski i zamieszkali na polkowickiej ziemi.

–  Bardzo się cieszę, że ta tablica może być na tym miejscu – mówi Beata Józków, liderka projektu w ramach PBO.  – Poświęcona jest Polakom-Kresowiakom, którzy zostali wyrzuceni, wygnani ze swoich domów. Przyjechali tutaj po drugiej wojnie światowej, na ziemię polkowicką i od nowa budowali polskość – dodaje liderka projektu.

Po wojnie do Polkowic i okolicznych miejscowości przesiedlono mieszkańców województw: lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i wołyńskiego. Jest to druga, po „Miejscu Pamięci Golgota Wschodu” znajdującym się na placu koło kościoła pw. św. Michała przy Rynku, lokalizacja w związana z bolesnym okresem w historii naszego narodu.

– Oba projekty to inicjatywy mieszkańców naszej gminy, z czego bardzo się cieszę – podkreśla Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Tablicą poświęconą Kresowiakom chcemy uczcić pamięć tych, którzy przyjechali tutaj po zawierusze wojennej, ale uważam również, że jest to miejsce, w którym będziemy pamiętać o całej spuściźnie Kresów i o tym wszystkim, co zostało po całej drugiej Rzeczpospolitej na tamtych terenach – dodaje burmistrz.

 „Miejsce Pamięci Golgota Wschodu” to projekt Stowarzyszenia Patriotyczne Polkowice, aby uczcić pamięć o Polakach, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia własnych domów i wbrew swej woli wywiezieni w głąb Rosji.