Konferencja naukowa

0
28

Propagowanie innowacyjnych osiągnięć związanych z przemysłem miedziowym było tematem konferencji naukowej zorganizowanej w Uczelni Jana Wyżykowskiego, wspólnie z Centrum Badań Jakości. Uczestniczyli w niej, między innymi, przedstawiciele największych ośrodków uniwersyteckich w Polsce i branży przemysłowej. 

 

Zorganizowana w Polkowicach konferencja naukowa jest efektem współpracy Uczelni Jana Wyżykowskiego oraz spółki Centrum Badań Jakości.

–  To jest także owoc zacieśniania się współpracy z Polską Miedzią oraz spółkami z Grupy Kapitałowej Polska Miedź – mówi dr Tadeusz Kierzyk, rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego. – Tematem konferencji jest innowacyjność w przemyśle miedziowym – dodaje rektor.

Mówiąc o innowacyjności prezes zarządu spółki Centrum Badań Jakości wymienił projekty związane z przemysłem 4.0 (program KGHM 4.0 to cztery filary: bezpieczeństwo, produkcja, zarządzanie i informacje oraz utrzymanie maszyn i urządzeń, aby umożliwić bezpieczną i efektywną eksploatację złóż miedzi).

– To wszystko, co nam może dać nauka w powiązaniu z praktycznym zastosowaniem w przemyśle ma miejsce, a uczelnia tworzy przestrzeń, nie tylko jako rezerwuar przyszłych kadr pracowników w oddziałach i spółkach KGHM, ale przede wszystkim jest to wymiana myśli, nowych spostrzeżeń, może nawet  nowych technologii – mówi Wacław Szetelnicki, prezes zarządu CBJ sp. z o.o.

Na konferencję zostali zaproszeni przedstawiciele największych ośrodków uniwersyteckich w Polsce, m.in. Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Wrocławskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz branży przemysłowej.

– Połączenie dwóch działalności, naukowej i technicznej, pozwala nam poszerzać horyzonty, w dobrym kierunku rozwijać nasze programy nauczania, aby lepiej przygotowywać naszych studentów na potrzeby rynku pracy – mówi  dr inż. Anna Wojciechowicz, dziekan wydziału zamiejscowego UJW.

Debatę o przyszłości Zagłębia Miedziowego w Uczelni Jana Wyżykowskiego, jedynej samorządowej uczelni w kraju, doceniają władze Polkowic.

– Cieszę się, że w naszej uczelni odbywa się tak ważna debata o przyszłości Zagłębia Miedziowego i całego regionu – mówi Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic. – Ta innowacyjność, która jest kluczem do rozwoju polskiej gospodarki jest niezwykle istotna i dobrze, że robimy to łącząc świat akademicki i świat przedsiębiorców – dodaje burmistrz.

Konferencji towarzyszyła wystawa sprzętu, jaki na co dzień wykorzystywany jest w CBJ, między innymi, do badania czystości powietrza.