Dożynki gminne w Sobinie

0
1

Sobin jest gospodarzem tegorocznego Święta Plonów w gminie Polkowice – 5 września. Podczas dożynek podsumowane zostaną konkursy, między innymi, konkurs burmistrza Polkowic na wzorową pasiekę. Na scenie wystąpią zespoły ludowe. Nie zabraknie oczywiście lokalnych przysmaków. Będą też dodatkowe kursy autobusów komunikacji miejskiej.

Dożynkowa Msza św. rozpocznie się o godzinie 14 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Sobinie. Potem korowód przejdzie na boisko, obok świetlicy, gdzie odbędą się dalsze uroczystości.

Spotykamy się w Sobinie, aby świętować trud rolniczy, ale również trud działkowców, wszystkich, którzy zajmują się produkcją płodów rolnych, a także pszczelarzy – wymienia Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. Święto plonów będzie też okazją do edukacji ekologicznej.

Zaprosiliśmy do współpracy CBJ z Lubina, przyjedzie specjalny samochód z dronem – mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich w urzędzie gminy.

Pokażemy, w jaki sposób straż miejska będzie badać jakość powietrza wydobywającego się z kominów. Miejski architekt zieleni doradzi, jakie rośliny stosować w naszych przydomowych ogrodach, w jaki sposób przygotować się do zmian klimatu. Ten rok jest szczególny, niby mokry, a jednak tej wody jest mało. Następne lata mogą pokazać, że będzie gorąco, nie będziemy mieli czym oddychać. Będziemy też edukować na temat tego, co wynika z uchwały antysmogowej, jak wymienić piece, z jakich dotacji na ten cel można będzie skorzystać w najbliższym czasie – wylicza dyrektor Kalus-Chiżyńska. Tradycyjnie podczas dożynek będzie dużo ludowej muzyki i swojskich przysmaków.

To wyjątkowe święto i warto, abyśmy wtedy wszyscy byli razem – podkreśla burmistrz Polkowic. – Zapraszam bardzo serdecznie do udziału w gminnym święcie plonów w najbliższą niedzielę – zachęca włodarz miasta.

Tego dnia będą też dodatkowe kursy autobusów komunikacji miejskiej, które zabezpieczył burmistrz Polkowic. Trzy dodatkowe linie pomogą bezpiecznie i punktualnie dojechać na dożynki i z powrotem. Trasa przejazdu autobusów opracowana jest w ten sposób, aby umożliwić dojazd i powrót z Sobina mieszkańcom wszystkich pozostałych sołectw gminnych, ale także mieszkańcom Polkowic.

Jako, że początek dożynek zaplanowano na godz. 14 (Msza św. w kościele pw. św. Michała), autobusy wyruszą w kierunku Sobina ok. godz. 13. Potem będą zatrzymywać się na przystankach w mijanych sołectwach oraz w Polkowicach (linia 52 i 53). Autobusy odwożące dożynkowych gości wyruszą z Sobina o godz. 21. Szczegółowy rozkład jazdy znajdą Państwo w załączniku (dożynki_autobus).

Tekst: Urszula Romaniuk /Roman Tomczak

Fot.: dożynki_sobin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię