Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

0
121

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze realizują szereg działań edukacyjnych i profilaktycznych ukierunkowanych na bezpieczeństwo osób starszych. Tym razem, w ramach projektu pn. „Cyberbezpieczny senior”, odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bolkowie. Celem spotkania była edukacja i profilaktyka tej grupy społecznej w zakresie oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” oraz zagrożeń w sieci i innych cyberprzestępstw.
Powszechnie wiadomo, że cyberprzestępcy korzystają z coraz bardziej zaawansowanych metod „wykradania” danych osobowych, czy innych poufnych informacji. Ich ofiarami padają między innymi seniorzy, którzy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych technologii, portali społecznościowych, czy też wykonują przelewy internetowe.
Aby seniorzy wiedzieli, jak ustrzec się przed zagrożeniami, jaworscy funkcjonariusze odwiedzili mieszkańców działającego w Bolkowie Domu Pomocy Społecznej. W trakcie pogadanki policjanci poruszyli najistotniejsze tematy związane z bezpieczeństwem osób starszych. Funkcjonariusze mówili m.in. o oszustach działających metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Seniorzy mogli także obejrzeć cykl filmów prewencyjnych „Nie daj się oszukać”.
Na koniec, każdy uczestnik spotkania wypełnił ankietę z zakresu edukacji cyberbezpieczeństwa w sieci w odniesieniu do transakcji bankowych, a także otrzymał specjalne etui na kartę płatniczą, które dzięki zastosowanym zabezpieczeniom blokuje sygnał i pozwala uniknąć nieautoryzowanego odczytu danych.
Projekt pn. Cyberbezpieczny senior” na Dolnym Śląsku został zainicjowany przez Narodowy Bank Polski i Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu. W najbliższym czasie planowane są kolejne tego typu spotkania.
źródło: KPP w Jaworze