Maluch- szkoła rodzenia” w Polkowicach

0
78

Polkowickie położne prowadzą szkołę rodzenia, która jest pokłosiem polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego pod nazwą „Maluch”.

 

Program polityki zdrowotnej dla przyszłych mam realizowany jest w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. „Maluch – szkoła rodzenia” to przygotowanie ciężarnej i jej partnera do porodu oraz opieki na dzieckiem. Skierowany jest do kobiet ciężarnych od 24. tygodnia ciąży oraz ich partnerów.

– W ramach programu odbywają się, między innymi, zajęcia z położną: gimnastyka oddechowa, gimnastyka ogólna dla ciężarnych, relaksacja, wykłady, prelekcje oraz pokazy dotyczące znaczenia szkoły rodzenia, porodu fizjologicznego, odżywiania w czasie ciąży, zgłoszenia do porodu, porodu i połogu, karmienia piersią, karmienia sztucznego, wyprawki noworodka czy kąpieli i pielęgnacji – tłumaczy Elżbieta Michalska, pielęgniarka położna w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. –  Prowadzimy też  wykłady z udziałem psychologa dotyczące przygotowania rodziców do przyjęcia dziecka, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka, wspierania rozwoju neuropsychicznego dziecka –  wymienia.

W ramach programu „Maluch – szkoła rodzenia” odbywa się również kwalifikacja do zajęć prowadzona przez położną i lekarza ginekologa, a także wykłady z udziałem lekarza neonatologa dotyczące postępowania z noworodkiem, stanów przejściowych u noworodka, zaburzeń u noworodka, kalendarza szczepień, itp. Są też zajęcia z udziałem rehabilitanta zawierające m. in. pokaz pozycji złożeniowej w rogalu, instruktaż sposobu noszenia i pielęgnacji dziecka, masaż Shantala, poznawanie świata za pomocą zmysłów, trening Shultza czy nauka masażu kręgosłupa w I fazie porodu. 

Więcej informacji można uzyskać w PCUZ pod nr tel. 76 746 08 37.