Fontanna w Parku Miejskim cieszy oko

0
521

Fontanna w Parku Miejskim, po 133 latach od jej uruchomienia w 1888 r., ponownie cieszy nas swoim urokiem. To pierwsza miejska fontanna odrestaurowana i przywrócona do użytku dla mieszkańców Jawora. W jej centralnym punkcie dumnie prezentuje się Amor z delfinem jako nawiązanie do poprzedniego, który zdobił misę fontanny. Mitologiczne postacie Amora i Delfina oznaczają synergię miłości i natury i idealnie wpasowały się w krajobraz parku.
– Chcieliśmy zachować w jak największym stopniu wierne odzwierciedlenie poprzedniej fontanny dodając nowoczesne akcenty w postaci świateł i kielicha. Jestem przekonany, że to magiczne miejsce będzie jak dawniej punktem spotkań naszych mieszkańców, zwierania znajomości, spędzania wolnego czasu, a może i nie raz padną tu szczególne słowa do ukochanej osoby – mówi burmistrz Emilian Bera. – Niedaleko fontanny utworzyliśmy w ramach Ekoprojektu ścieżkę edukacyjną, dzięki czemu to miejsce będzie także doskonałą okazją do edukacji i żywych lekcji przyrody dla najmłodszych – dodaje.


Remont liczącej sobie 133 lata Fontanny Amora z delfinem kosztował 490 tys. zł. Wodotrysk ma obecnie całkowicie nowy układu wewnętrzny, który był już mocno wyeksploatowany: wymieniono m.in dysze wielostrumieniowe sterowane podwodnymi agregatami fontannowymi. Nowy system ma sprawniej i atrakcyjniej regulować wypływ wody z 33 dysz. Zapraszam pod fontannę szczególnie wieczorem – jest pięknie podświetlona, co dodaje temu miejscu jeszcze więcej uroku. Miejsce ma także nowe, ścieżki, ławki, stojaki na rowery a nad całością czuwa 10 kamer, które są częścią monitoringu całego terenu jako zabezpieczenie przed wandalami.
(UM)