Budżet Obywatelski. Dwa mln zł na zadania wskazane przez mieszkańców

0
36

Dwa miliony złotych z gminnego budżetu przeznaczono na zadania wskazane przez mieszkańców.  Polkowiczanie mogą zrealizować swoje pomysły w ramach tegorocznego PBO. Wnioski będzie można składać od 17 maja.

 

Z gminnego budżetu na realizację zadań wskazanych przez mieszkańców w 2022 roku zarezerwowano 2 mln zł. Środki te przeznaczone zostaną na inwestycje miejskie 1,4 miliona złotych, a na pomysły mieszkańców obejmujące tereny wiejskie 600 tysięcy złotych.

– Budżet obywatelski to głos mieszkańców w dyskusji na temat przyszłości gminy. To dla nas bardzo ważne, aby to właśnie oni współdecydowali o wydatkowaniu gminnych środków i zgłaszali swoje pomysły. Bo kto, jak nie mieszkańcy, wiedzą najlepiej, czego brakuje lub co można poprawić w ich okolicy – mówi  Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic  – Dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w Polkowickim Budżecie Obywatelskim 2022 – dodaje.

Na realizację projektów w ramach tegorocznej edycji PBO przewidziano dwa miliony złotych. Z tego na projekty zlokalizowane na ternie miasta 1,4 miliona złotych, a na pomysły mieszkańców obejmujące tereny wiejskie 600 tysięcy złotych. Co ważne, wartość jednego projektu miejskiego nie powinna przekroczyć 150 tysięcy złotych, natomiast maksymalna kwota dla jednego sołectwa to 40 tysięcy złotych.

Mieszkańcy, którzy chcieliby porozmawiać na temat przygotowania projektu z urzędnikami mogą zgłosić się do punktu konsultacyjnego.

– Codziennie od 4 maja do 18 czerwca w Urzędzie Gminy Polkowice będzie działał punkt konsultacyjny, w którym liderzy projektów oraz osoby zainteresowane będą mogli uzyskać informacje na temat PBO 2022 oraz pomoc w zakresie przygotowania projektu. Dodatkowo w każdy wtorek konsultacje z pracownikami merytorycznych wydziałów odbywać się będą w godzinach od 15.30 do 17 w budynku przy ul. Górnej 2, pokój nr 206 – informuje Anna Dziedzic, inspektor ds. inicjatyw gospodarczych w UG Polkowice.

Urzędnicy zachęcają również do kontaktu telefonicznego pod numerem 76 847 41 45 oraz mailowego: pbo@gmina.polkowice.pl

 – Przyjmowanie wniosków potrwa od 17 maja do 18 czerwca. Po tym terminie komisja, powołana przez burmistrza Polkowic, przystąpi do oceny poszczególnych projektów. Jest to dwuetapowa ocena formalna i merytoryczna – tłumaczy Elżbieta Gałek-Kapusta, kierownik referatu rozwoju gminy UG Polkowice.

Warto zaznaczyć, że w przypadku projektów realizowanych na terenie miasta, do wniosku dodatkowo należy załączyć listę z podpisami co najmniej 20 mieszkańców popierających daną inicjatywę.

 Wszystkie projekty pozytywnie ocenione przez komisję zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Polkowiczanie swój głos będą mogli oddać w czterech lokalach w mieście, a także w każdym z gminnych sołectw.

– Głosowanie będzie trwało od 6 do 19 września. Zwycięskie projekty, czyli te które otrzymają najwięcej głosów mieszkańców, zostaną ogłoszone do 24 września – dodaje Elżbieta Gałek-Kapusta.

Warto podkreślić, że aby projekt mógł być wybrany do realizacji, minimalna wymagana liczba oddanych głosów ważnych w mieście wynosi 50, natomiast w sołectwach zależy ona od liczby mieszkańców. I tak w sołectwach do 200 mieszkańców – pięć głosów, w sołectwach od 201-500 mieszkańców-10 głosów, a powyżej 500 mieszkańców – 15 głosów.

 – W 2020 roku pandemia koronawirusa spowodowała trudną sytuację wszystkich samorządów, stąd  decyzja o tym, aby nie przeprowadzać naboru wniosków w ramach PBO 2021, a zadania zaplanowane na 2020 rok zrealizować w tym roku – informuje Roman Tomczak, rzecznik prasowy UG Polkowice. – Wyjątkiem były projekty dotyczące bezpieczeństwa, obejmujące inwestycje na terenach sołectw, które były już na etapie realizacji. Zostały one zrealizowane jeszcze w 2020 roku. Są to na przykład drogi, chodniki czy oświetlenie – dodaje rzecznik.