Prywatne lasy pod nadzorem inspektora

0
46

Od 15 lat Łukasz Kościelny nadzoruje gospodarkę leśną w prywatnych lasach na terenie powiatu polkowickiego. W sumie, to około 1100 hektarów powierzchni.

 

Najwięcej lasów prywatnych znajduje się na terenie gminy Polkowice (ok. 280 ha), a nieznacznie mniej na terenie gmin: Chocianów (ok. 250 ha) i Przemków (ok. 220 ha). Najmniej tego typu lasów jest na terenie gminy Gaworzyce (ok. 20 ha). Od 15 lat Łukasz Kościelny nadzoruje gospodarkę leśną w prywatnych lasach na terenie powiatu polkowickiego. W sumie, to około 1100 hektarów powierzchni.

– Działka, na której ma być posadzony las, musi mieć co najmniej 0,1 hektara i minimum 20 metrów szerokości, chyba że graniczy ona z lasem. Wtedy nie ma znaczenia szerokość gruntu – wyjaśnia Łukasz Kościelny inspektor w wydziale ochrony środowiska i rolnictwa,. –  Działka musi też być przeznaczona pod zalesienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Właściciel gruntu powinien udać się do leśniczego w celu określenia składu gatunkowego przyszłego lasu. Ostatnim etapem prac jest zakup sadzonek, przygotowanie gleby, założenie uprawy i jej późniejsza pielęgnacja – dodaje Łukasz Kościelny.

Właściciel lasu nie ma pełnej swobody w korzystaniu z niego. Wszystko określa ustawa o lasach. W sprawach związanych z gospodarką leśną można kontaktować się z pracownikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Polkowicach pod numerem telefonu 76 729 92 45.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię