Pomoc dla polkowickich przedsiębiorców

0
32

Polkowicki Pakiet Gospodarczy 2.0 zakłada zwolnienie firm branży gastronomicznej z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu w 2021r. Jeżeli inwestor utworzy minimum 30 nowych miejsc pracy, a wartość inwestycji będzie nie mniejsza niż 5 mln zł, będzie zwolniony z podatku od nieruchomości na okres 3 lat. W przypadku, kiedy inwestor utworzy co najmniej 50 nowych miejsc pracy i zainwestuje nie mniej niż 10 mln zł, nie będzie musiał płacić podatku od nieruchomości przez 5 lat.

 

Polkowicki Pakiet Gospodarczy 2.0 to program pomocowy przygotowany przez gminę Polkowice dla lokalnych przedsiębiorców. Pakiet pomocowy ułatwi lokalnym firmom funkcjonowanie w dobie obostrzeń sanitarnych, a przy tym pomoże zachować miejsca pracy. Jego założenia przedstawiono podczas spotkania z mediami.

– To nasz kolejny program pomocowy dla przedsiębiorców. Polkowicki Pakiet Gospodarczy 2.0 zakłada m. in. czasowe zwolnienie branży gastronomicznej z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu, oraz kilkuletnie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, którzy inwestując, stworzą nowe miejsca pracy. Wszystkie te działania podejmujemy w ramach pomocy lokalnym przedsiębiorcom w trudnym czasie pandemii – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Polkowicki Pakiet Gospodarczy 2.0 zakłada zwolnienie firm branży gastronomicznej z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu w roku 2021. Tym, którzy do 31 stycznia br. dokonali już opłaty za to zezwolenie, zostanie im ono zwrócone. Program przewiduje także, że firmy, które dzierżawią od gminy nieruchomości, będą mogły wnioskować o umorzenie tych opłat na okres 3 miesięcy. Ale to nie wszystko.

Przedsiębiorcy działający na terenie gminy będą mogli skorzystać także ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, czyli od gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, za miesiące kwiecień, maj i czerwiec bieżącego roku. Ulga ta skierowana jest do wybranej grupy przedsiębiorców z terenu gminy, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w związku z sytuacją pandemiczną w branży hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej oraz związanej z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

– Co istotne, z ulgi tej przedsiębiorcy będą mogli skorzystać wypełniając jedynie dwa proste dokumenty: oświadczenie przedsiębiorcy oraz formularz o pomocy publicznej. Żaden inny dokument, np. poświadczający złą sytuacje firmy, nie będzie konieczny, a więc procedura zostaje w tym przypadku uproszczona do minimum – mówi Wojciech Marciniak, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.

Kolejnym elementem Polkowickiego Pakietu Gospodarczego 2.0 jest pomoc dla inwestorów. Jest to Regionalna Pomoc Inwestycyjna dla podmiotów chcących rozwijać swoją działalność gospodarczą na terenie naszej gminy poprzez realizację nowych inwestycji i stworzenie nowych miejsc pracy.

– Dotyczy ona zwolnienia z podatku od nieruchomości tych przedsiębiorców, którzy dokonają zakupu gruntów lub wybudują obiekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeżeli inwestor utworzy minimum 30 nowych miejsc pracy, a wartość inwestycji będzie nie mniejsza niż 5 mln zł, będzie zwolniony z podatku od nieruchomości na okres 3 lat. W przypadku, kiedy inwestor utworzy co najmniej 50 nowych miejsc pracy i zainwestuje nie mniej niż 10 mln zł, nie będzie musiał płacić podatku od nieruchomości przez 5 lat – wyjaśnia burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Należy przy tym pamiętać, że nadal, w trybie ciągłym, wszyscy przedsiębiorcy borykający się z negatywnymi skutkami pandemii mogą skorzystać z ulg dotyczących podatków lokalnych i czynszów dzierżawnych. Może to się odbyć formie ich umorzenia, odroczenia czy rozłożenia na raty, zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa (ustaw, rozporządzeń oraz uchwał rady miejskiej).

Polkowicki Pakiet Gospodarczy 2.0 będzie poddany pod głosowanie podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej (składają się na niego cztery projekty uchwał). Radni będą także procedować m. in. projekt uchwały w sprawie utworzenia na terenie gminy Polkowice ośrodka wsparcia pod nazwą Klub SENIOR+, w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Polkowice oraz nad szeregiem sprawozdań, w tym z realizacji Programu Wspierania Rodziny w roku 2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię