Bezpłatne badania dla kobiet

0
71

Ruszyła XV edycja programu zdrowotnego burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego „Chronię życie przed rakiem”. Polkowiczanki mogą się zapisywać na darmowe badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy oraz raka piersi.

 

W ramach programu „Chronię życie przed rakiem” mieszkanki  gminy mogą wykonać bezpłatnie badania cytologiczne, USG piersi, czy też mammografię. Chętnych na badania nie brakuje. Tylko w ciągu pierwszego dnia na badanie USG piersi zapisało się prawie 200 kobiet. Panie miały możliwość zapisać się na naukę samobadania piersi, którą prowadzą położne środowiskowe polkowickiej przychodni oraz porozmawiać o profilaktyce z członkiniami Stowarzyszenia „Klub Amazonek Polkowickich”.

– Świadomość wśród pań rośnie i to nas bardzo cieszy. Dzięki tym badaniom niektóre panie uratowały swoje piersi, zdrowie, a nawet życie. Badania są bezbolesne i warto z nich korzystać – zachęcała Elżbieta Osińska, położna środowiskowo-rodzinna w PCUZ. – Uczymy samobadania piersi, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wykryć niewielkie zmiany. Rak nie boli, nie daje na początku żadnych niepokojących objawów. To ważne, by wcześnie go wykryć – dodaje.

W zeszłym roku z bezpłatnej mammografii skorzystało 27 kobiet, cytologię wykonało 311 pań, USG piersi – 393, a 255 kobiet skorzystało z nauki samobadania piersi prowadzonej przez położne.

– Dzięki wsparciu z gminy Polkowice, dbamy kompleksowo o zdrowie mieszkańców gminy. Stawiamy przede wszystkim na profilaktykę – mówi Paweł Gambal szef polkowickiej przychodni.

Zapisy na badania będą prowadzone w środę, 10 marca od godziny 14.00 do 17.00. Program finansowany jest z budżetu gminy Polkowice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię