Nowy rekord Orkiestry Serc

0
731

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w czasie 29. Finału zebrała 127 495 626 zł,  czyli o ponad 12 milionów więcej, niż w ubiegłym roku. Cząstkę tej kwoty stanowią zbiórki wolontariuszy i licytacje przeprowadzone przez sztaby działające na terenie powiatu jaworskiego. Również u nas padły rekordy.

W tym roku sztaby musiały wykazać się nowymi pomysłami, by w trudnych warunkach pandemii zbierać pieniądze w bezpieczny sposób. Wolontariusze kwestowali na ulicach w ścisłym reżimie sanitarnym. W internecie odbywały się licytacje voucherów i przedmiotów podarowanych na aukcje. Można też było wpłacać pieniądze do wirtualnych skarbonek i puszek stacjonarnych. W tym roku niestety nie można było zorganizować koncertów z udziałem publiczności, ale i tak takowe się odbywały – tyle że były transmitowane w internecie.

W Jaworze finałowa orkiestra zabrzmiała w Rynku. Sztab prowadził również aukcje internetowe. Jedną z ciekawostek było auto oklejone serduszkami WOŚP – swój udział w tym oklejaniu mógł mieć każdy, kto przyszedł do rynku w niedzielę. Atrakcję stanowiły zabytkowe samochody, którymi przyjechali członkowie Jaworskiego Stowarzyszenia Miłośników Motoryzacji. Nie zabrakło też Zespołu Ratownictwa Medycznego, który uczył pierwszej pomocy. Koncertów można było posłuchać w transmisjach Zamek Nadaje. Podczas finału zebrano prawie 75 tys. zł. Nie jest to kwota ostateczna, bo jeszcze trwają aukcje internetowe.

Sztab WOŚP w Bolkowie zebrał 5112,40 zł z puszek stacjonarnych, a 1190 zł znalazło się w eSkarbonce (stan na 1 lutego, godz. 12). Kwota z aukcji znana będzie po zakończeniu ostatniej aukcji w serwisie Allegro. W dzień Finału odbyła się transmisja na żywo z siedziby bolkowskiego Sztabu. Przygotowano wiele atrakcji, takich jak filmiki z występami artystycznymi na kanale YouTube oraz prezentowano wspaniałe fanty od ludzi, którzy postanowili wesprzeć WOŚP. Na aukcjach internetowych znalazły się m.in. obrazy, vouchery do sklepów, lokali gastronomicznych, kurs prawa jazdy, kosmetyki, wyroby rękodzielnicze i wiele innych ciekawych pozycji.

W gminie Męcinka strażacy przejechali przez wszystkie miejscowości, ogłaszając z megafonów zbiórkę dla WOŚP. Kto z mieszkańców chciał, mógł wyjść przed swoją posesję i zasilić puszki wolontariuszy. Przed siedzibą sztabu w Męcince wystawiono stoisko z gadżetami na sprzedaż. Szkoła w Piotrowicach oferowała ciasta. Nie zabrakło też chętnych do licytowania przedmiotów wystawionych na aukcję. Najwyższą cenę osiągnęły piłka z podpisem Aleksandra Śliwki, bombka z logo WOŚP i stolik kawowy. Serca okazały się gorące, a kieszenie hojne – w dniu finału udało się zebrać 42 668, 66 zł. W działania zaangażował się GOPS, pracownicy Urzędu Gminy, szkoły, przedszkola i żłobek, strażacy oraz członkowie Klubu Abstynenta AZYL Jawor.

W gminie Mściwojów wolontariusze czekali z puszkami i kiermaszami przy remizie OSP oraz nad zalewem. Podobnie jak w ubiegłym roku nie zabrakło chętnych do morsowania – w tym roku trwało ono kilka godzin, bo morsy musiały wchodzić do wody w małych grupkach, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na rozgrzewkę była gorąca herbata i kiełbaska z ogniska. Popularnością cieszyły się stoiska kiermaszowe i aukcje internetowe. Wystawiono m.in. unikatową podświetlaną makietę kościoła w Mściwojowie. Dzięki staraniom wolontariuszy i wpłatom płynącym prosto z serca zebrano kwotę około 20 tys. zł. Będzie ona na pewno wyższa, gdy zakończą się aukcje internetowe.

Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy po raz kolejny zagrała także gmina Paszowice. Tutaj w puszkach wolontariuszy znalazło się 11 805,20 zł, choć oczywiście nie jest to jeszcze kwota ostateczna, bo trwają aukcje internetowe. Kwotę udało się zebrać dzięki kwestowaniu wolontariuszy m.in. na parkingu przy Wąwozie Myśliborskim. Tu można było skorzystać z proponowanych smakołyków. Natomiast w samych Paszowicach obecne były militaria, które cieszyły się jak zwykle powodzeniem wśród odwiedzających. Na aukcjach internetowych wśród ciekawostek wymienić można figurkę Jurka Owsiaka wykonaną na szydełku oraz blok 4 znaczków z 15. Finału WOŚP z 2007 roku (wtedy sztab w Paszowicach zagrał po raz pierwszy).

Orkiestry serc nie zabrakło również w gminie Wądroże Wielkie. Podczas kwesty w Budziszowie Wielkim, Mierczycach i Wądrożu Wielkim wolontariuszki zebrały do puszki 1245,50 zł.

O godzinie 20 odbyło się jedno z kulminacyjnych wydarzeń finału – Światełko do Nieba. W gminie Męcinka i Mściwojów odpalone zostały race i sztuczne ognie – co prawda z powodu pandemii bez licznego udziału publiczności, ale relację można było obejrzeć w internecie. Jaworskie światełko do nieba wysłała Grupa Teatralna Wernisaż.

W tym roku WOŚP zagrała „Finał z głową”, w ścisłym reżimie sanitarnym z powodu pandemii. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy. To już drugi finał WOŚP z przeznaczeniem na te cele. Do tej pory fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia łącznie ponad miliard złotych. Również w tym roku dopisały gorące serca. Polki i Polacy nie zawiedli i tym razem. Kwota 127 495 626 zł to nowy rekord Finału, ale nie ostateczny wynik tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trwają jeszcze liczne licytacje i aukcje, które zasilą konto fundacji. W ubiegłym roku ostatecznie zebrano prawie 187 milionów złotych. Jak będzie w tym roku – przekonamy się niedługo. Na pewno padnie kolejny rekord serc.

Fot. własne oraz lokalne sztaby WOŚP

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię