Policjanci nie odpuszczają

0
744

Poszukiwanie osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości to jedno z głównych zadań jaworskiej policji. Niemal każdego dnia funkcjonariusze zatrzymują osoby będące w zainteresowaniu policji, sądu czy prokuratury. Działania te w każdym przypadku są inne. Policjanci muszą bowiem w odpowiedni sposób dostosować swoje czynności i metody, aby skutecznie wytropić oraz zatrzymać poszukiwanego. Tylko w ubiegłym tygodniu w ręce jaworskich stróżów prawa wpadło aż 7 poszukiwanych.
W myśl obowiązujących przepisów, poszukiwania osób są zespołem czynności policyjnych, których celem jest zatrzymanie albo ustalenie miejsca pobytu osób uchylających się przed wykonaniem decyzji, wydanych wobec nich przez organa ścigania lub wymiaru sprawiedliwości.
Dokumentami stanowiącymi podstawę prawną wszczęcia poszukiwania osoby są: list gończy (art. 279 § 1 k.p.k), zarządzenie sądu lub prokuratora o poszukiwaniu podejrzanego, oskarżonego lub skazanego w celu ustalenia miejsca pobytu (art. 278 k.p.k.).
Zatrzymywaniem osób poszukiwanych oraz ukrywających się przed organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości w jaworskiej komendzie zajmują się nie tylko policjanci Wydziału Kryminalnego, ale także funkcjonariusze Referatu Patrolowo – Interwencyjnego, Referatu Ruchu Drogowego czy dzielnicowi. Tylko w ubiegłym tygodniu praca jaworskich policjantów doprowadziła do zatrzymania 7 osób poszukiwanych (5 dorosłych i 2 osoby nieletnie) na podstawie nakazów doprowadzenia, które zostały wystawione przez sądy i prokuratury.
Ciężka i wytrwała praca zarówno nieumundurowanych funkcjonariuszy operacyjnych, jak i tych w mundurach sprawia, iż mieszkańcy naszego powiatu mogą czuć się bezpieczni na co dzień i wierzyć, że skazani przestępcy odsiedzą swoje wyroki za kratami.
źródło: KPP w Jaworze