Owocowo-warzywny zawrót głowy

0
502

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Bolkowie doskonale wiedzą, że warzywa i owoce trzeba jeść codziennie. Nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim dlatego, że są zdrowe.
Jesień do doskonały czas na owocowo-warzywne zbiory oraz kształtowanie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych. W ostatnim czasie pojawiły się w przedszkolnych salach kąciki pełne pachnących, świeżych warzyw i owoców. Dzieci, jeśli jeszcze nie znały, to poznawały ich nazwy, próbowały jak smakują, dowiadywały się, jaki mają wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych oraz dlaczego powinniśmy je jeść. Dowiedziały się również, że warzywa i owoce powinny być stałym składnikiem codziennej diety, bo stanowią główne źródło witamin, minerałów, błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy. Nauczycielki, które opowiadały dzieciom o właściwościach warzyw i owoców oraz ich wpływie na życie i funkcjonowanie człowieka, podkreślały również, że najkorzystniej spożywać je na surowo lub minimalnie przetworzone. Bo właśnie w takiej formie produkty te zachowują najwyższą wartość odżywczą.
Przedszkole to czas zabawy, ale także poznawania świata, w tym nauki przez zabawę i doświadczenie. Wśród licznych zabaw z owocami i warzywami zaproponowanych przez nauczycielki nie mogło zabraknąć zajęć i gier kulinarnych. Była to m.in. degustacja warzyw i owoców, owocowe szaszłyki, czy smakowity sok jabłkowo- marchewkowy. Dzieci rozpoznawały owoce i warzywa po smaku i zapachu. Najwięcej problemów sprawiło niektórym dzieciom rozpoznanie i odróżnienie jabłka od gruszki…
Podsumowaniem owocowo-warzywnej lekcji – przygody w bolkowskim przedszkolu był konkurs z udziałem dostojnej dyni, która była jego główną bohaterką. Dzieci ze swoimi wychowawczyniami wykonały prawdziwe dyniowe cuda.
– Wszystkie prace były tak piękne, że postanowiliśmy ozdobić nimi wejście do naszego przedszkola, by codziennie nas witały i przypominały o fantastycznej zabawie – twierdzą pracownicy przedszkola. – Jesteśmy pewni, że po tak atrakcyjnych październikowych zajęciach, nikogo z naszych podopiecznych nie trzeba już będzie przekonywać, że warzywa, owoce, soki i potrawy z nich są podstawą zdrowego odżywiania i powinno się je jeść czy pić co najmniej 5 porcji dziennie, jak zalecają specjaliści – dodają.
Małgorzata Węsek