Galeria artystyczna dzięki Działaj Lokalnie

0
397

W piątek 23 października Koło Gospodyń Wiejskich w Pogwizdowie wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pogwizdów zorganizowało długo zapowiadaną wystawę prac rękodzielniczych w formie galerii artystycznej. Było to kolejne działanie przedsięwzięte w ramach realizowanego projektu pt.: “Z wirusem walczymy – w Pogwizdowie galerię tworzymy!” z programu Działaj Lokalnie. Ten rok jest trudny, jeśli chodzi o organizację działań i przedsięwzięć lokalnych, ale można znaleźć inne bezpieczne sposoby, by mimo wszystko zjednoczyć społeczność lokalną i zachęcić do aktywności i działania.
Tak właśnie było w Pogwizdowie, kiedy to już od czerwca i przez kolejne 4 miesiące realizatorzy projektu namawiali mieszkańców do aktywności domowej, podzielenia się swoim talentem artystycznym, zainteresowaniami i pasjami. W związku z tym, że tegoroczna edycja programu Działaj Lokalnie poświęcona jest działaniom związanym z walką z pandemią koronawirusa i przeciwdziałaniu negatywnym jej skutkom, w Pogwizdowie stworzono alternatywę dla dotychczasowej działalności społecznej poprzez rozpoznanie wśród mieszkańców ich zainteresowań i hobby (np. malowanie, rysowanie, majsterkowanie, wyszywanie, rękodzieło, origami itp.). Po rozpoznaniu zainteresowań artystycznych KGW Pogwizdów zajęło się zakupem potrzebnych materiałów zgodnie z życzeniami osób, które wyraziły chęć działania, podzielenia się ze światem swoim talentem artystycznym oraz wykonania prac zgodnie z zainteresowaniami.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z programu Działaj Lokalnie możliwe były zakupy niezbędnych materiałów dla mieszkańców, którzy zgłosili swoje zapotrzebowanie plastyczne itp. Mieszkańcy pracowali nad swoimi pracami i projektami w warunkach domowych, tak by każdy czuł się bezpiecznie. Realizatorzy projektu zapewnili im materiały i narzędzia do pracy.
Niestety w tym roku nie udało się zorganizować tradycyjnego w Pogwizdowie pikniku rodzinnego, podczas którego prezentowane są zazwyczaj dotychczasowe działania i osiągnięcia w ramach realizowanego projektu. Realizatorzy skorzystali z drugiej wypracowanej opcji (już podczas pisania wniosku o dofinansowanie projektu), jaką była organizacja samej wystawy prac rękodzielniczych w formie galerii artystycznej, jej sfotografowanie i sfilmowanie. Bardzo istotne dla organizatorów było, aby zaprezentować wszystkie prace mieszkańców, biorących czynny udział w projekcie. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu udało się kupić 20 sztalug malarskich oraz 20 antyram plexi, dzięki czemu przygotowanie wystawy i galerii nabrało bardziej profesjonalnych wymiarów. Spotkanie jedynie z lokalnymi artystami odbyło się na pełnej uroków jesieni Polanie pod Gwiazdami.

Z wiadomych względów niemożliwa była organizacja pikniku dla większej publiczności, dlatego przygotowano jedynie wystawę prac, spotkanie z ich autorami, całość została sfotografowana i sfilmowana dzięki uprzejmości i współpracy z TV Regionalną Jawor. Dzięki temu zaprezentowane zostaną wszystkie prace mieszkańców Pogwizdowa oraz samych autorów na łamach lokalnych mediów oraz na zarządzanych stronach internetowych. W ten sposób realizatorzy projektu chcieli dać mieszkańcom możliwość samodzielnego i spokojnego zaangażowania się oraz uczestnictwa w oferowanych działaniach. Tradycyjnie nawiązano również do zrealizowanych w poprzednich latach projektów “Kartofel w Pogwizdowie – jedzcie wszyscy na zdrowie!” (2018 r.) oraz “Dawniej Długa Wieś, dziś Pogwizdów – przyjedź i zwiedź!” (2019 r.). Na stole królowały oprócz domowych wypieków również rogaliki ziemniaczane z dżemem z czerwonej porzeczki oraz chleb ziemniaczany. Do kolejnego projektu z 2019 r. udało się nawiązać w trwały sposób, ponieważ w zakupione obecnie antyramy oprawiono plansze wystawowe ze zdjęciami, pocztówkami, mapami i artykułami dot. Pogwizdowa i zaprezentowano je na polanie w takiej formie. Dodatkowo w galerii znalazły się także pocztówki z Pogwizdowa przygotowane w ramach zeszłorocznego projektu. W pierwszej pogwizdowskiej galerii artystycznej można było podziwiać m. in. prace malarskie (szkicowane, malowane farbami olejnymi czy akrylowymi), makramy, kosze z wikliny, domowe mydła oraz maści, przeróżne formy i kształty ulepione z gliny, wyszywany obraz, ręcznie wykonane maskotki nawiązujące do polskich bajek, książkę kulinarną z przepisami członkiń KGW Pogwizdów, wyszywane serwetki i dziecięce bluzeczki, witacze, drewniane ozdoby i wiele więcej. Było pięknie i kolorowo, a co najważniejsze organizatorzy cieszą się, że również dzieci i młodzież wzięli udział w projekcie i wykonali prace rękodzielnicze do galerii.
KGW Pogwizdów oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pogwizdów mają nadzieję, że udział mieszkańców w proponowanych akcjach ożywił ich, skłonił do aktywności, pokazywania swojej twórczości, otwierania się na świat, prezentacji prac większej publiczności (również w Internecie), a przede wszystkim był odskocznią od obecnej sytuacji stanu pandemii na świecie i docierającej codziennie dużej liczby informacji.
Wyczekiwać należy teraz czasu, kiedy możliwa będzie organizacja tradycyjnego pogwizdowskiego pikniku rodzinnego z występami artystycznymi zespołu ludowego “Kukułeczki” oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie, a co najważniejsze ponowna prezentacja wszystkich prac, tym razem dla większej publiczności.