Razem na rowerach

0
215

Gmina Paszowice od 10 lat współpracuje z czeską gminą Rapotin, realizując wiele wspólnych projektów. W ramach kolejnego z nich pn. „Świętujemy dziesięcioletnią współpracę Gmin Paszowice i Rapotin” w dniach 18 – 20 września br. z Czech przyjechała 24-osobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami, aby wziąć udział w rajdzie rowerowym.
Głównym punktem działania „Razem na rowerach” był oczywiście sobotni rajd po najbardziej urokliwych zakątkach gminy Paszowice. Wzięli w nim udział uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych w Paszowicach, Pogwizdowie i Wiadrowie oraz nauczyciele: Mirosława Stępień, Kinga Burkiewicz i Aneta Korybska oraz Adam Kijak, który opracował trasę rajdu i był ogromnym wsparciem merytoryczno – technicznym przy jego organizacji. Rowery dla czeskich gości wypożyczono ze Schroniska Młodzieżowego w Jaworze. Na metę rajdu wybrano Siedmicką Polanę, obiekt turystyczno – edukacyjny Nadleśnictwa Jawor. Korzystając z doskonałego zaplecza tego miejsca przeprowadzono polsko – czeskie konkurencje sportowo – rekreacyjne. Przygotowaniem wyżywienia, napojów i nagłośnienia finału rajdu zajęli się pracownicy GOK w Paszowicach: Małgorzata Świderska, Dorota Pisulska i Waldemar Staszczyk. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali na pamiątkę udziału w nim plecaki turystyczne.
Po szczęśliwym powrocie do Schroniska Młodzieżowego w Jaworze, które było bazą pobytową dla czeskich partnerów, czekały na nich wieczorne warsztaty malowania eko – toreb przygotowane przez instruktorki GOKu Annę Mędrek – Kopytowską i Patrycję Kowalską. Natomiast niedzielne przedpołudnie spędzili oni spacerując po Jaworze i zwiedzając jego zabytki. Spacer zakończyła wizyta w Muzeum Regionalnym, gdzie największe zainteresowanie wzbudziła wystawa „Mercedesa”.
Rajd rowerowy to ostatnie ze wspólnych działań w ramach projektu, który rozpoczął się w 2019 roku wizytą czeskich partnerów na Święcie Pierogów. Z kolei polscy uczestnicy – reprezentanci trzech gminnych szkół – przebywali w Rapotinie dwukrotnie: raz na spotkaniu integracyjnych „Razem na sportowo” oraz na pięciodniowym obozie narciarskim „Razem na nartach”.
Projekt „Świętujemy dziesięcioletnią współpracę gmin Paszowice i Rapotín” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię