Action Collection w Galerii Sztuki

0
806

27 sierpnia w głównej siedzibie Galerii Sztuki w Legnicy ruszyła wyjątkowa AKCJA – Akcja Kolekcja. Jest to pierwsza tak obszerna prezentacja Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej – jednego z większych tego typu zbiorów biżuterii artystycznej w Europie. W jej skład wchodzą prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO – oraz prace prezentowane na wystawach towarzyszących. Akcja Kolekcja to także symboliczna kontynuacja tradycji Festiwalu, który z powodu pandemii w tym roku nie odbył się, a którego program zostanie zrealizowany w roku 2021.
Na wystawie Action Collection zobaczyć można prace wybitnych twórców z Polski i ze świata, takich jak m.in. Andrzej Bandkowski, Alain Roggeman i Georg Dobler. Na zwiedzających czeka prawdziwe bogactwo dzieł, które zachwycają i zaskakują różnorodnością kontekstów, technik, materiałów i sposobów myślenia o biżuterii, która na przestrzeni lat uzyskała status pełnoprawnego dzieła sztuki konceptualnej.
Na ekspozycji zaprezentowane zostały wybrane prace ze zbiorów Galerii według kuratorskiego wyboru prof. Sławomira Fijałkowskiego, który przez wiele lat pełnił funkcję generalnego konsultanta Festiwalu, mając bezpośredni wpływ na jego kształt i kierunek rozwoju. „W przeciwieństwie do wielu zbiorów muzealnych, gdzie regułą jest klucz chronologiczny, przyjętym założeniem selekcji i systematyki legnickiej kolekcji stały się analogie stylistyczne lub technologiczne. Zgrupowanie obiektów w tercje jest nieprzypadkowe – układ wystawy odzwierciedla konstrukcję Instagrama, co w czasach ograniczonych możliwości podróżowania i osobistego zwiedzania wystawy (w katastroficznym roku 2020) ułatwia jej odbiór w przestrzeni wirtualnej.” – komentuje prof. Fijałkowski.
Legnicki Festiwal SREBRO to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie poświęconych prezentacji, promocji i dokumentacji zjawisk ze świata współczesnej biżuterii artystycznej. Co roku w Legnicy odbywają się wystawy artystów-złotników i projektantów, Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Sztuki Złotniczej, seminarium teoretyczne oraz liczne wydarzenia towarzyszące.
Ekspozycja czynna jest od 27 sierpnia do 25 października 2020 w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1), od czwartku do soboty, w godzinach od 14 do 18 oraz w niedziele od 12 do 18. Zwiedzających obowiązuje dostosowanie się do wytycznych sanitarnych. Wstęp jest bezpłatny.