Nowe obostrzenia epidemiologiczne

0
898

We wtorek (24.03.) po zakończeniu posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne ograniczenia związane z epidemią COVID-19. Będą obowiązywały restrykcje w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego.

Szef rządu poinformował również, że w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że wprowadzone zostają następujące nowe restrykcje:

  1. Ograniczenia w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami:

– drogi do pracy i do domu. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;

– wolontariatu w walce z koronawirusem. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności;

– załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego. Będzie można się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi czy wyprowadzić psa.

  1. W zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby:

– wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu;

– w obrzędach liturgicznych, m.in. mszach świętych, pogrzebach czy ślubach będzie mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób (z wyjątkiem np. kapłanów, którzy przewodniczą takim obrzędom);

– ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

  1. Dozwolona liczba osób, jakie będą mogły przebywać w środkach komunikacji miejskiej, będzie musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Dotychczasowe, wprowadzone już wcześniej obostrzenia obowiązują bez zmian. Wciąż wiążąca jest obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy. Wszystkie te obostrzenia będą obowiązywać do Wielkiej Soboty włącznie, czyli do 11 kwietnia.

– Chcemy, żeby po Świętach Wielkanocnych sytuacja epidemiologiczna była taka, żeby Polacy mogli wrócić do pracy. Chcemy, żeby się odbyły egzaminy maturalne, egzaminy ósmoklasisty, żeby życie wróciło do pewnej “nowej normalności” – powiedział premier Morawiecki.

fot. KPRM