Szkolenie dzielnicowych w ramach programu „Cyberbezpieczny Senior”

0
1148

Edukacja seniorów w zakresie cyberbezpieczeństwa transakcji w sieci, zwiększenie świadomości na temat zjawisk przestępczości wobec osób starszych, samotnych i schorowanych, a także związane z tym oszustwa dokonywane na osobach starszych to kluczowe tematy, z którymi zmierzyli się dzielnicowi z naszego powiatu podczas przeprowadzonego szkolenia, które zostało w całości sfinansowane przez Narodowy Bank Polski w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego „Wzorowy Senior ”.
Z danych statystycznych wynika, iż największą ilość przestępstw popełnianych na seniorach stanowią głównie oszustwa i kradzieże. Zwykle pod pretekstem udzielenia nagłej pomocy sprawcy wykorzystują bezradność i osamotnienie starszych osób. Najczęściej popełniane przestępstwa to oszustwa tzw. metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” – forma się zmienia, ale metoda zostaje ta sama.
Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt z seniorami zamieszkałymi na podległych im rejonach, rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Dlatego też ta grupa funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze oraz Komisariatu Policji w Bolkowie odbyła szkolenie z zakresu:
* nabycia wiedzy na temat zasad cyberbezpieczeństwa transakcji w sieci, płatności ONLINE, w tym głównie kart płatniczych, wyłudzeń internetowych,
* zdobycia i przyswojenia przez uczestników projektu wiedzy na temat bezpieczeństwa metod płatności bezgotówkowej,
* nabycia wiedzy dotyczącej przestępstw dokonywanych na seniorach na podstawie rzeczywistych zdarzeń.
Głównym założeniem niniejszego szkolenia jest dążenie do ograniczenia przestępstw powszechnych skierowanych głównie na osoby starsze i samotnie mieszkające. To właśnie ten obszar zdarzeń stanowi najbardziej uporczywy problem społeczny, bowiem seniorzy to specyficzna grupa społeczna, która wymaga szczególnej opieki prewencyjnej ze strony Policji. Dlatego w trosce o nich dzielnicowi z terenu powiatu jaworskiego zdobytą na szkoleniu wiedzę teoretyczną będą sukcesywnie wdrażać w praktyce w celu minimalizacji zdarzeń przestępczych na osobach starszych.
W/z Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp. szt. Ewa Kluczyńska