Rozmawiają z dziećmi o „Bezpiecznych Feriach”

0
801

Jaworscy funkcjonariusze policji prowadzą cykl spotkań dla dzieci i młodzieży w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz w związku ze zbliżającymi się feriami. Tym razem odwiedzili uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze oraz przedszkolaków w Męcince.
Celem spotkań jest przypomnienie dzieciom przed nadchodzącymi feriami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, m.in. o stosowaniu się do regulaminów na lodowiskach, stokach narciarskich i innych miejscach gdzie organizowany jest zimowy wypoczynek, o całkowitym zakazie wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne, a także o zasadach bezpiecznego kontaktu z osobami obcymi.
Pamiętajmy, że ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie – chociaż w tym roku może być o to wyjątkowo trudno. Aby były one jednak radosne i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Stąd też wizyty jaworskich policjantów w szkołach, podczas których mundurowi edukowali dzieci i młodzież w zakresie mogących wystąpić podczas ferii zagrożeń oraz sposobów ich unikania.
Policjanci w trakcie rozmów z młodzieżą mówili o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania, na drogach, a także w miejscach górskiego wypoczynku. Omówione zostały zagrożenia mogące wystąpić w czasie wolnym od zajęć szkolnych, a w szczególności niebezpiecznych zabaw w okolicy zamarzniętych zbiorników wodnych.
Funkcjonariusze przypominali uczestnikom także o obowiązku noszenia odblasków po zmroku, poza obszarem zabudowanym. Omówiono również niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem znajomości on line.
Poniżej przedstawiamy kilka zasad dla tych, którym będzie dane cieszyć się zimową aurą:
* Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierajmy miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowajmy szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
* Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy obejrzyjmy trasę zjazdu, usuńmy z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew itp.
* Dostosujmy się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodźmy w poprzek toru.
* Nie ślizgajmy się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi zagrożenie dla innych osób.
* Pamiętajmy, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet naszego życia stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnujmy z zabawy w tym miejscu, poinformujmy o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczne przedmioty.
* Nie rzucajmy w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
* Nie rzucajmy w rówieśników śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż możemy zrobić komuś krzywdę.
* Korzystajmy wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, stawów czy rzek.
* Kulig organizujmy wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych. Sanki łączmy grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
* Nie dołączajmy sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
* Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnujmy swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddajmy do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
w/z Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp. Józef Kolanek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię