Szlachetne serca zbudziły świat

0
1431

W sobotę, 11 stycznia odbyła się gala podsumowująca 19. edycję Szlachetnej Paczki “Lubią ludzi”. Przybyłych powitał radny Marcin Jankowski, a Ada Spiesz – jaworska liderka akcji podsumowała działania.
Warto wspomnieć, że edycja Szlachetnej paczki rozpoczyna się we wrześniu, a kończy pod koniec maja. – Wolontariusze najpierw zgłaszają się na stronie www.superw.pl od września. Następnie umawiam się z nimi na spotkanie, abyśmy się wzajemnie poznali, dowiedzieli się dlaczego chcą pomagać, jakie mają talenty, a przede wszystkim to jest czas na decyzję, czy chcemy (ja i wolontariusz) ze sobą współpracować – mówi Ada Spiesz. – Ta zasada jest po to, że są różnice charakterów między ludźmi, na tym spotkaniu wolontariusz dowiaduje się więcej o inicjatywie paczki i o jej, można powiedzieć obowiązkach  i czasem uważa, że nie starczy mu czasu na bycie cały rok. Osoba, z którą się wtedy spotkam, ma możliwość odmówienia i wszystko jest niezobowiązująco, może zrezygnować, nawet nie podając powodu – kontynuuje moja rozmówczyni. – Następnie kiedy już mam minimum sześciu wolontariuszy, mogę zrobić dla nich szkolenie na miejscu, jeśli nie ma tylu, bo w tym roku miałam dwie osoby pełnoletnie plus ja i jedną wspomagającą, to możemy połączyć rejony i w którymś z obu przeprowadzić szkolenie, na które przyjeżdża szkoleniowiec, któremu pasuje termin i jest możliwie blisko. Po szkoleniu odwiedzamy rodziny. W zeszłym roku miałam osiemnaście zgłoszeń, a w tym roku około piętnastu, a w obu latach paczki otrzymało sześć rodzin. Najbardziej potrzebujące rodziny zazwyczaj nie uważają, że im się paczka należy. Te rodziny, które dostały paczki to na dodatek, mimo że mają ciężko na co dzień, to jeszcze pomagają innym – podkreśla liderka.

– Po wybraniu każdej rodzinie tworzymy opis jej sytuacji, potrzeb, który trafia na stronę szlachetnej paczki, gdzie darczyńcy wybierają sobie, jaką paczkę zrobić, z jakiego rejonu i na jaką kwotę. Jeśli darczyńca wybierze paczkę to ją tworzy, albo z rodziną i znajomymi lub z firmą. Paczka trafia do Jawora do magazynu w “weekend cudów”. W tym roku był on 7-8 grudnia. W tym czasie my jako wolontariusze zawozimy te paczki do rodzin, które włączyliśmy w całoroczny program paczki. Potem robimy finał, z tego co wiem, to jako jedyni na Dolnym Śląsku, dlatego że Paczka organizuje galę we Wrocławiu, ale to tylko dla wolontariuszy. Moim celem jest zapraszanie darczyńców, rodziny oraz kierowców i przyjaciół paczki, bo wiele osób włożyło w to swoje serce. Mam na celu również pokazanie inicjatywy, aby mogło się zapisać więcej osób, które chcą pomagać i chętnie się przy tym bawić. A najważniejsze to celebrowanie wszystkich podjętych działań, bo to jest jednak sukces, że rodziny otrzymały pomoc i się przyczyniliśmy do tego – podsumowuje Ada Spiesz.
Podczas gali jaworskiej szlachetnej paczki wspomniano poprzednią liderkę Jadwigę Mironiuk. Na podsumowanie wystąpił kabaret z Wiadrowa “0-99”. Był też pyszny tort.
Warto dodać, że przy ul. Żeromskiego 11 co czwartek w godzinach 18-20 organizowana jest świetlica kreatywna, w której wiele się dzieje. W najbliższym czasie tematyka będzie dotyczyć ekologii. Z zaproszenia mogą skorzystać dzieci i dorośli, gdyż w tych samych godzinach prowadzona jest kawiarenka “RestCafe”. Można za darmo napić się dobrej kawy, zjeść ciastko i odprężyć się w czasie, gdy dzieci będą korzystać z warsztatów. Świetlicę kreatywną prowadzi Patrycja Jankowska wraz z mężem. Szczegóły można znaleźć na profile facebookowym.