Wyjątkowa wystawa w Galerii Sztuki

0
944

40. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO zakończyła się w czerwcu, ale obchody festiwalowego jubileuszu wciąż trwają. Ich ostatnią odsłoną jest wystawa pt. “Moim zdaniem…” prezentowana w legnickiej Galerii Sztuki od 2 do 25 października.
Jest to wystawa pod wieloma względami wyjątkowa, odmienna od tych, które zazwyczaj można podziwiać w galeriach, gdzie wartość estetyczna, forma i funkcjonalność są najważniejsze, natomiast treść jest stosunkowo mało istotna. Tutaj autorzy poprzez biżuterię czy obiekty złotnicze wypowiadają swoje zdanie na różnorodne i dowolnie wybrane tematy, od polityki i zagadnień społecznych poczynając, poprzez relacje międzyludzkie, a na subiektywnych reakcjach na różne zjawiska kończąc. Założeniem organizatorów od początku było to, że biżuteria czy obiekt powinny zawierać czytelny komunikat. Dlatego każda z prac ma swój tytuł, część jest również opatrzona dłuższym lub krótszym komentarzem autorskim. Dzięki temu intencje i uczucia wyrażone w pracach są czytelne, wyzwalają w odbiorcach emocje, prowokują reakcje intelektualne, inicjują dialog między obiektem, jego twórcą i odbiorcą.
Kuratorami wystawy są Mariusz Pajączkowski – artysta, twórca biżuterii, założyciel Galerii Otwartej w Sandomierzu oraz Marek Nowaczyk – artysta, historyk sztuki, kurator, współzałożyciel Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, a przede wszystkim organizator I Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO w Legnicy, który zapoczątkował historię Legnickiego Festiwalu SREBRO. Obydwaj będą obecni na finisażu wystawy 25 października o godzinie 18, a po części oficjalnej, ok. godz. 18:45 organizatorzy zapraszają na spotkanie, podczas którego kuratorzy opowiedzą nie tylko więcej o samej wystawie „Moim zdaniem”, ale również o historii legnickich edycji „Srebra”, których legendę współtworzyli i współtworzą.
Wcześniej, o godz. 17 odbędzie się oprowadzane zwiedzanie wystawy „40 lat Srebra w Legnicy”, która stanowi sentymentalną wyprawę śladami legnickiego SREBRA. Zbiórka w Otwartej Pracowni Sztuki (Chojnowska 19), gdzie prezentowana jest wystawa dokumentująca 40-letnią historię legnickiego festiwalu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Zapraszamy!
(GS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię