Wystawa z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

0
1487

Niemalże w przeddzień 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, bo 30 sierpnia br., otwarto w Rynku wystawę poświęconą wydarzeniom związanym z II wojną światową. Na kilkunastu planszach znajdujemy zdjęcia i krótkie teksty objaśniające. Dotyczą one różnych zakresów tematycznych związanych z wojną, m.in. powstanie warszawskie, walki wojsk polskich, partyzantka, obozy koncentracyjne itd. Wystawa jest lekcją historii w pigułce.
Otwarcia wystawy dokonał burmistrz miasta Jawora Emilian Bera z towarzyszeniem kilku radnych, dyrektora Muzeum Arkadiusza Muły, kustosza Mirosława Szkiłądzia, bibliotekarek współtworzących projekt oraz mieszkańców miasta. Najważniejszym jednak gościem był autor jednego ze zdjęć przedstawionych na planszy, pan Zbigniew Głogowski, uczestnik powstania warszawskiego, fotograf z narażeniem życia uwieczniający życie w powstańczej Warszawie. Na jednym zdjęciu autorstwa pana Zbigniewa, wykorzystanym do ekspozycji, widzimy troje młodych powstańców warszawskich: dwie dziewczyny i mężczyznę. W związku z jedną z przedstawionych postaci usłyszeliśmy wyjątkową historię. Otóż w tegorocznych obchodach rocznicy wybuchu powstania warszawskiego brał udział pan Zbigniew jako jeden z nielicznych już żyjących weteranów. Podczas uroczystości prezentowano także zdjęcia przez niego wykonane w czasie powstania. Jedna z obecnych pań rozpoznała się na zdjęciu, które jest publikowane na jaworskim Rynku. To było niespodziewane, ale realne i wzruszające spotkanie, choć mogłoby się wydawać, że wyjęte ze scenariusza filmowego. Burmistrz podziękował panu Głogowskiemu za obecność i podarował Jubilatowi z okazji 93 rocznicy urodzin pamiątkowy obraz.
Dalsza część spotkania z panem Zbigniewem Grochowskim odbyła się w bibliotece przy pl. Seniora. Tam odśpiewano Jubilatowi toast, obdarowano kwiatami i złożono urodzinowe życzenia. Na wystawie można było obejrzeć 14 plansz ze zdjęciami wykonanymi przez pana Zbigniewa. Pozostałe są opublikowane na stronie muzeum powstania warszawskiego w zakładce Zbigniew Głogowski. Opowieść o wojennych losach wzruszyła obecnych, a panie, które przed laty były uczennicami pana Głogowskiego, dziwiły się, że podczas lekcji matematyki w legnickim “spożywczaku” nigdy nie wspominał o swoich przeżyciach. To były takie czasy, że lepiej było przemilczeć informacje o swoich losach wojennych. Pierwsza wystawa jego zdjęć z powstania po wojnie miała miejsce w 2007 r. w Legnicy. Od tego czasu był zapraszany na uroczystości i spotkania do placówek kulturalno-oświatowych ponad trzysta razy. Biblioteka zachęca wszystkich, którzy chcą opowiedzieć swoje wojenne przeżycia, do zapisania wspomnień dla zachowania ich w pamięci, żywej pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię