Boża ekonomia

0
1020

Dziewiąta edycja Rodzinnych Wczasów z Biblią,zorganizowanych przez Wojciecha i Iwonę Dąbrowskich szefów Stowarzyszenia Dom na Skale w Wałbrzychu, tego roku odbyła się w dniach od 27 lipca do 4 sierpnia w na Skalnym Podhalu w uroczej wiosce Sierockie blisko Zakopanego.

Na przełomie lipca i sierpnia blisko stuosobowa grupa zaludniła spokojną wieś leżącą z dala od autobusów i sklepów. Za to wokół roztaczały się piękne widoki na Tatry. Można było podziwiać je rano osnute mgłą, jak i w pełnym słońcu z ciemnymi plamami smreczynowych lasów. Wśród uczestników była także grupa jaworska, opiekunem duchowym natomiast proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze ks. dr Tomasz Czernik. Tematem wiodącym tegorocznych konferencji była Boża ekonomia. Biblia mówi nam wielokrotnie o dawaniu, zabieraniu, oszczędzaniu, ofiarowaniu i przyjmowaniu. Okazuje się, że interpretacja tekstów biblijnych może pomóc nam w układaniu choćby naszego domowego budżetu. Problem stary jak świat i ciągle aktualny, gdyż od tego, jak potrafimy zarządzać tym ,co mamy, zależy także jakość naszego życia. Konferencje na temat zasad dobrego zarządzania budżetem cieszyły się powodzeniem, gdyż każdy z nas odnalazł bliskość ze swoimi problemami. A już szczególne zainteresowanie wzbudziły rady dla rodziców dotyczące umiejętnego wdrażania najmłodszych do sensownego wydawania swoich pieniędzy. Biblijne zasady na temat mądrego wydawania wyznaczają zadania dla całej rodziny, m.in. poprzez robienie planu wydatków, zbieranie paragonów,sumowanie ich
w dużej mierze przy udziale dzieci. To w Biblii znajdujemy wskazówki, aby nie porównywać się z innymi oraz nie ulegać ślepo reklamom.
Podhalańskie klimaty stały się okazją do zwiedzania okolicznych słynnych miejscowości, znanych z literatury, stanowiących integralną część narodowej kultury. Przykładem jest Ludźmierz, miejsce kultu maryjnego z przepięknym ogrodem i pomnikiem św. Jana Pawła II, a także z legendarną studnią. Nieopodal Sierockiego jest Bachledówka z pamiątkową kapliczką z kamienia ufundowaną przez Helenę Jarząbek za uratowanie życia po gestapowskim nalocie w poszukiwaniu broni i radiostacji. Modlitwa Heleny została wysłuchana, Niemcy nie znaleźli radiostacji ukrytej w ulu, a Jarząbkowa wyszła żywa z opresji. Kościół stoi na sąsiedniej działce zakupionej przez księżnę Marię Bułhak-Prińską. Wielokrotnie bywał na Bachledówce Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński oraz Karol Wojtyła także jako papież Jan Paweł II. Czasu wolnego było na tyle, że można było zwiedzać (np. słynną Harendę), kąpać się w termach czy wędrować po szlakach. Na to ostatnie było najmniej chętnych. Za to Krupówki i Gubałówkę prawie wszyscy odwiedzili.