Maryjny odpust [FOTO]

0
930

Z bukietami kwiatów, ziół i zbóż, z owocami tegorocznych plonów, jak co roku w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w tradycji zwanej świętem Matki Boskiej Zielnej, przybyli pielgrzymi 15 sierpnia do Słupa. Katolickie rodziny uczciły w ten sposób swoją Matkę.


Wniebowzięcie NMP to przedmiot wiary chrześcijańskiej dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Wiara ta jest obecna w Kościele rzymskokatolickim, dla którego stanowi ponadto dogmat wiary. Dogmat wniebowzięcia Matki Bożej jest upamiętniany przez święto obchodzone w Kościele rzymskokatolickim 15 sierpnia. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. To tyle tytułem wstępu.
W kościele w Słupie sumę odpustową, która miała miejsce o godz. 13, koncelebrowali ks. Zbigniew Dyl, poprzedni proboszcz tej parafii oraz o. Józef Trybal, który również wygłosił Słowo Boże. Obaj duchowni obchodzili też niedawno własne jubileusze – ks. Zbigniew 35-lecie kapłaństwa, a o. Józef 50-lecie złożenia ślubów zakonnych. Z tej okazji na ich ręce złożono kwiaty i życzenia.
Po mszy św. proboszcz Piotr Różycki zaprosił wszystkich przybyłych na kolejny jarmark parafialny. Rozpoczęła go salwa z zabytkowej broni. Na jarmarku można było skorzystać z mnóstwa atrakcji. Niesłabnącym powodzeniem od lat cieszy się loteria fantowa, na której nie brakuje wielu atrakcyjnych nagród. W tym roku wśród głównych wygranych znalazły się m.in. agregat prądotwórczy, kosiarka spalinowa, rower i wiele innych sprzętów gospodarstwa domowego. Były też rozprowadzane cegiełki. Wśród wiktuałów dla ciała można było skosztować m.in. dzika w warzywach, pierogów, frytek, bigosu, potraw z grilla, pajdy ze smalcem i ogórkiem oraz domowych wypieków. Na scenie wystąpiły różne zespoły – akordeoniści, Perła, Chrośliczanie, Ojciec i Synowie, Mastar z Sichowa oraz Kabaret 0-99. Podsumowaniem były tańce na trawiastym parkiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię