Kiedy kilka lat temu zespół „Lipowianie” zaprosił do siebie zaprzyjaźnione podobne sobie kapele, nikt nie spodziewał się, że śpiewanie pod lipami tak się rozrośnie. Początkowy konkurs dla zespołów, przede wszystkim z gminy Bolków i sąsiadujących z nią, przeobraził się po kilku latach w przegląd bez jury i oceniania. W tym czasie ilość występujących na scenie pod lipami zespołów wzrosła bowiem z kilku do kilkunastu.
W minioną niedzielę, 7 lipca br. do Lipy przyjechało kilkanaście zespołów ludowych i nie tylko, by wspólnie cieszyć się pięknem otoczenia i ludowych, muzycznych nut. Było tu razem 17 zespołów – z terenu gminy Bolków – Echo, Bolkowianie, Iskierka i gospodarze, Lipowianie, a także najmłodsi, narybek kultywujący polskie tradycje czyli Kwiaty Lipy Ziemi Bolkowskiej (nazwę wymyśliła Elżbieta Orłowska – kierownik, choreograf i muzyk zespołu). Były też zaprzyjaźnione i uczestniczące od kilku lat w przeglądach Wojcieszowianki, Zespół biesiadny ze Świdnik, Kowarskie wrzosy i Kukułeczki oraz Pogórzanie i Wiadrowianie zza kilku miedz, bo z gmin Wojcieszów, Marciszów i Paszowice oraz z Kowar. Po raz pierwszy do Lipy przyjechały Rusałki spod czartowskiej skałki, Chrośliczanie, Piotrowiczanki, Polne maki z Grębocic, Zespół biesiadny ze Świdnik, Żeliszowianie i Przyjaciółki z Niedźwiedzic pod Chojnowem.
Przegląd, ze względu na ilość wykonawców (choć prezentowali tylko po trzy piosenki), trwał kilka godzin. Zarówno zespoły, goście, jak i mieszkańcy Lipy oraz innych miejscowości – wielbiciele muzyki nie tylko ludowej, spędzili czas słuchając kilkudziesięciu hitów ludowej i popularnej muzyki polskiej. Nie tylko zresztą słuchali, ale i tańczyli przed sceną, bo energetyczne rytmy nie pozwalały na opuszczenie takiej okazji. Specjalnymi dyplomami i kwiatami oraz upominkami uhonorowano Elżbietę Orłowską, która od pewnego czasu towarzyszy Lipowianom swą grą na akordeonie oraz dziewczynki czyli Kwiaty Lipy Ziemi Bolkowskiej – najmłodsze pokolenie śpiewających na ludowo.
By zorganizować tak duży przegląd jego głównym organizatorom, zespołowi Lipowianie i Kołu Gospodyń Wiejskich w Lipie, niezbędna była pomoc wielu przyjaznych osób i instytucji. – Nasza impreza nie mogłaby się odbyć bez życzliwych sponsorów, którzy wsparli nas nie tylko finansowo, ale też nagrodami rzeczowymi – mówi Wanda Wolska, przewodnicząca KGW w Lipie, szefowa zespołu Lipowianie. – Byli to: Radosław Zysnarski, burmistrz Bolkowa Grzegorz Kucab, Roman Sadowski, starostwo powiatowe w Jaworze, Bank Spółdzielczy w Jaworze oddział w Bolkowie, senator Krzysztof Mróz, Andrzej, Adam i Przemysław Kubikowie, Zbigniew Wolski, Kółko Rolnicze w Lipie, Tadeusz Lasota, Jelenia Góra Plast, dom kultury w Bolkowie, Zbigniew Badaj, Zbigniew Kałamarz, Władysław Bałdys, Piekarnia Grygiel, Aqua Grudno, Leon Humieja, anonimowy darczyńca wody – wylicza W. Wolska. – Za pomoc dziękujemy też OSP Lipa, sołtys Lipy Monice Klimek – Rozmus, radzie sołeckiej, dyrektor SP za udostępnienie pomieszczeń. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przywieźć namioty, rozstawili je oraz stoły i ławki, pilnowali sprzętu. Bardzo dziękujemy paniom, które upiekły ciasta. Panom Wiesławowi Flaczyńskiemu i Ryszardowi Bożkowi z domu kultury dziękujemy za prowadzenie przeglądu głosami i sprzętem nagłaśniającym. Całemu zespołowi Lipowianie dziękuję za trud włożony w przygotowanie i pracę podczas trwania przeglądu – kończy Wanda Wolska.
– Bardzo się cieszę, mogąc brać udział w tym przeglądzie. Folklor wyniosłem z domu, moja mama tańczy w Metamorfozie, siostra należy do koła gospodyń wiejskich, jestem bardzo przychylny zespołom ludowym. Ewenementem jest, że w zespole folklorystycznym zaczęły śpiewać małe dziewczynki, które też tańczą, rozwijają się muzycznie, a przede wszystkim reprezentują gminę na zewnątrz. To kultywowanie tradycji, powrót do korzeni, jest niezwykle ważne. W tym kierunku będę szedł, chcę położyć większą pieczę na folklor, kulturę, a przede wszystkim przyciągnąć młodych. Gmina Bolków jest przecież gminą wiejsko-miejską, połowa mieszkańców mieszka na wsi, trzeba to kultywować – podkreślił burmistrz Grzegorz Kucab.
Za rok, jak wynika z numeracji przegląd zespołów folklorystycznych w Lipie odbędzie się po raz dziesiąty. Jubileuszowy przegląd pod lipami powinien być wyjątkowy. I tak zapewne będzie.