Dziewiąte pod lipami śpiewanie [FOTO]

0
758

Kiedy kilka lat temu zespół „Lipowianie” zaprosił do siebie zaprzyjaźnione podobne sobie kapele, nikt nie spodziewał się, że śpiewanie pod lipami tak się rozrośnie. Początkowy konkurs dla zespołów, przede wszystkim z gminy Bolków i sąsiadujących z nią, przeobraził się po kilku latach w przegląd bez jury i oceniania. W tym czasie ilość występujących na scenie pod lipami zespołów wzrosła bowiem z kilku do kilkunastu.
W minioną niedzielę, 7 lipca br. do Lipy przyjechało kilkanaście zespołów ludowych i nie tylko, by wspólnie cieszyć się pięknem otoczenia i ludowych, muzycznych nut. Było tu razem 17 zespołów – z terenu gminy Bolków – Echo, Bolkowianie, Iskierka i gospodarze, Lipowianie, a także najmłodsi, narybek kultywujący polskie tradycje czyli Kwiaty Lipy Ziemi Bolkowskiej (nazwę wymyśliła Elżbieta Orłowska – kierownik, choreograf i muzyk zespołu). Były też zaprzyjaźnione i uczestniczące od kilku lat w przeglądach Wojcieszowianki, Zespół biesiadny ze Świdnik, Kowarskie wrzosy i Kukułeczki oraz Pogórzanie i Wiadrowianie zza kilku miedz, bo z gmin Wojcieszów, Marciszów i Paszowice oraz z Kowar. Po raz pierwszy do Lipy przyjechały Rusałki spod czartowskiej skałki, Chrośliczanie, Piotrowiczanki, Polne maki z Grębocic, Zespół biesiadny ze Świdnik, Żeliszowianie i Przyjaciółki z Niedźwiedzic pod Chojnowem.
Przegląd, ze względu na ilość wykonawców (choć prezentowali tylko po trzy piosenki), trwał kilka godzin. Zarówno zespoły, goście, jak i mieszkańcy Lipy oraz innych miejscowości – wielbiciele muzyki nie tylko ludowej, spędzili czas słuchając kilkudziesięciu hitów ludowej i popularnej muzyki polskiej. Nie tylko zresztą słuchali, ale i tańczyli przed sceną, bo energetyczne rytmy nie pozwalały na opuszczenie takiej okazji. Specjalnymi dyplomami i kwiatami oraz upominkami uhonorowano Elżbietę Orłowską, która od pewnego czasu towarzyszy Lipowianom swą grą na akordeonie oraz dziewczynki czyli Kwiaty Lipy Ziemi Bolkowskiej – najmłodsze pokolenie śpiewających na ludowo.
By zorganizować tak duży przegląd jego głównym organizatorom, zespołowi Lipowianie i Kołu Gospodyń Wiejskich w Lipie, niezbędna była pomoc wielu przyjaznych osób i instytucji. – Nasza impreza nie mogłaby się odbyć bez życzliwych sponsorów, którzy wsparli nas nie tylko finansowo, ale też nagrodami rzeczowymi – mówi Wanda Wolska, przewodnicząca KGW w Lipie, szefowa zespołu Lipowianie. – Byli to: Radosław Zysnarski, burmistrz Bolkowa Grzegorz Kucab, Roman Sadowski, starostwo powiatowe w Jaworze, Bank Spółdzielczy w Jaworze oddział w Bolkowie, senator Krzysztof Mróz, Andrzej, Adam i Przemysław Kubikowie, Zbigniew Wolski, Kółko Rolnicze w Lipie, Tadeusz Lasota, Jelenia Góra Plast, dom kultury w Bolkowie, Zbigniew Badaj, Zbigniew Kałamarz, Władysław Bałdys, Piekarnia Grygiel, Aqua Grudno, Leon Humieja, anonimowy darczyńca wody – wylicza W. Wolska. – Za pomoc dziękujemy też OSP Lipa, sołtys Lipy Monice Klimek – Rozmus, radzie sołeckiej, dyrektor SP za udostępnienie pomieszczeń. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przywieźć namioty, rozstawili je oraz stoły i ławki, pilnowali sprzętu. Bardzo dziękujemy paniom, które upiekły ciasta. Panom Wiesławowi Flaczyńskiemu i Ryszardowi Bożkowi z domu kultury dziękujemy za prowadzenie przeglądu głosami i sprzętem nagłaśniającym. Całemu zespołowi Lipowianie dziękuję za trud włożony w przygotowanie i pracę podczas trwania przeglądu – kończy Wanda Wolska.
– Bardzo się cieszę, mogąc brać udział w tym przeglądzie. Folklor wyniosłem z domu, moja mama tańczy w Metamorfozie, siostra należy do koła gospodyń wiejskich, jestem bardzo przychylny zespołom ludowym. Ewenementem jest, że w zespole folklorystycznym zaczęły śpiewać małe dziewczynki, które też tańczą, rozwijają się muzycznie, a przede wszystkim reprezentują gminę na zewnątrz. To kultywowanie tradycji, powrót do korzeni, jest niezwykle ważne. W tym kierunku będę szedł, chcę położyć większą pieczę na folklor, kulturę, a przede wszystkim przyciągnąć młodych. Gmina Bolków jest przecież gminą wiejsko-miejską, połowa mieszkańców mieszka na wsi, trzeba to kultywować – podkreślił burmistrz Grzegorz Kucab.
Za rok, jak wynika z numeracji przegląd zespołów folklorystycznych w Lipie odbędzie się po raz dziesiąty. Jubileuszowy przegląd pod lipami powinien być wyjątkowy. I tak zapewne będzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię