Jak Majówka to tylko w Myśliborzu

0
1655

Już po raz szósty wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda wraz z Markiem Cieślakiem, zastępcą dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu i Małgorzatą Świderską, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach zaprosili na Majówkę do Myśliborza. W środę, 1 maja, w tej najbardziej znanej miejscowości Parku Krajobrazowego „Chełmy” pojawili się mieszkańcy nie tylko Dolnego Śląska, ale i Wielkopolski.
Majówka to czas odpoczynku rodzinnego, więc i atrakcje przygotowano z myślą zarówno o tych młodszych, jak i starszych gościach. W wigwamie Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra” kolejki chętnych ustawiały się do Katarzyny Buczak, która uczyła, jak własnoręcznie zrobić pachnące, kolorowe mydełko. Jolanta Romanowska pomagała wykonać figurkę bociana i zdradzała tajniki malowania „pod szkłem”, a apetyt na popcorn zaspokajała Anna Mędrek – Kopytowska, która w specjalnej maszynie wypiekała całe góry tego smakołyku. Kolejki młodszych i starszych „wędkarzy” ustawiały się do stawu, w którym „pływały” modele ryb żyjących w wodach Dolnego Śląska. Te interesujące zajęcia ichtiologiczne prowadziła Iwona Renkaw z Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Mieczysław Kurzydło prezentował zbiory minerałów z Polski i Świata. Dla wytrawnych turystów natomiast nie lada gratką była wycieczka po Wąwozie Myśliborskim, której przewodnikiem był Marek Cieślak, dyrektor Parku „Chełmy”. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP w Paszowicach pod kierunkiem Adrianny Pieniążek zademonstrowała sprzęt ratowniczo – gaśniczy służący do udzielania pierwszej pomocy. W plenerowym Turnieju Tenisa Stołowego o puchar Wójta Gminy Paszowice zwyciężył Gracjan Pancerz, drugie miejsce zdobył Tomasz Kopytowski, a trzecie Karol Wesół.

Pobyt w Myśliborzu umilały występy zespołów ludowych Nowowianki i Pogórzanie oraz chóru Albertówka, domowe ciasto serwowała Danuta Opalińska z zespołu „Kukułeczki”, a na stoisku promocyjnym były foldery, mapy i inne materiały reklamujące zarówno gminę Paszowice, jak i miasto Jawor i Krainę Wygasłych Wulkanów.