Ekologiczna zabawa z morałem

0
1326

W przygotowanej przez Urząd Miejski w Bolkowie z współpracownikami „Eko-zabawie – drzewko za odpady” udział wzięli zarówno najmłodsi, jak i starsi mieszkańcy miasta i gminy. Wszyscy w ten sposób poszerzyli swą wiedzę o segregowaniu odpadów, powtórnym wykorzystywania surowców i dbaniu o środowisko. Efektem festynu będzie też ponad tysiąc drzewek, które posadzone zostaną w Bolkowie i na okolicznych wsiach.
Festyn ekologiczny zorganizowano na terenie Ośrodka Wypoczynku Świątecznego. Była to proekologiczna zabawa dla najmłodszych oraz zbiórka odpadów: makulatury, baterii, żarówek i świetlówek, plastików typu PET, niepotrzebnego sprzętu elektronicznego m.in. ładowarek, kabli i przewodów. Mieszkańcy Bolkowa przynieśli też duże gabarytowo przedmioty takie jak np. pralki, lodówki i telewizory. Za to, co bolkowianie przynieśli, mogli wybrać sadzonki drzewek do własnego ogródka czy przed dom. Do wyboru były m.in. iglaste daglezje oraz jarzębina – w sumie kilka tysięcy sadzonek przygotowanych przez bolkowska gminę oraz Nadleśnictwo Jawor.
Podczas gdy udział większości dorosłych w festynie ograniczał się do przyniesienia odpadów, wybrania i odebrania sadzonek, dzieci miały zajęcia i atrakcje. Mogły np. z kolorowych nakrętek układać kontury Polski, malować, uczyć się sztuki wykorzystywania niepotrzebnych słoiczków – tworzenia z nich pojemników przydatnych do przechowywania wielu rzeczy w dziecięcym skarbczyku, maminej lub babcinej kuchni, przedszkolu, szkole… Uczestnicy festynu pieczołowicie zdobili słoiczki wzorami wyciętymi z papierowych serwetek metodą decoupage’u. Tworzyły też własne magnesy z drobnych elementów. Wcześniej wielu uczestników wzięło udział w konkursie na zabawkę ze skrawka, zgłaszając prace indywidualne i zbiorowe – klasowe. Powstało też proekologiczne plakaty.
Festyn zorganizowano, by aktywnie włączyć bolkowian w dbałość o najbliższe im środowisko. Na pewno ci, którzy zdecydowali się przyjść na festyn, coś niepotrzebnego przynieść i odebrać drzewka, mają poczucie dobrze wykonanego zadania. Uprzątnęli z mieszkań, domów, piwnic czy komórek przedmioty nieużywane, zepsute, robiąc to w sposób właściwy – nie zaśmiecili okolicy i nie wyrzucili ich na śmietnik do nieodpowiedniego pojemnika czy lasu. Trzeba im za to podziękować, bo wiele osób nie zwraca wciąż uwagi na takie drobiazgi jak odpowiednie segregowanie odpadów czy wyrzucanie ich w wyznaczonym miejscu.
Jednak, jak zauważyli leśnicy, niekoniecznie trzeba organizować specjalne akcje, by elektrośmieci czy makulatura trafiły do Punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych czyli PSZOK-u. – Można przecież w PSZOK–u dawać drzewka tym, którzy coś ze śmieci niebezpiecznych dla środowiska lub surowców wtórnych przywożą – stwierdził jeden z nich. Tu pracownicy zakładu budżetowego załadowali je na samochód i odwieźli do PSZOK–u. Nie da się jednak ukryć, że drzewka były zachętą i impulsem, by „przydasie” usunąć z domów.
Podczas festynu Grzegorz Kucab – burmistrz Bolkowa, wręczył nagrody uczestnikom konkursu „Zabawka ze skrawka” oraz na plakat lub grafikę o tematyce segregacji śmieci. Pierwsze miejsce za zabawkę z surowców wtórnych czyli „ze skrawka” zdobył Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Bolkowie. Natomiast pierwsze miejsce w konkursie plakatowym zajęli uczniowie klasy V a ze Szkoły Podstawowej w Bolkowie.