Maszyny, smoki i inne pasje Oliviera Błaszczyka

0
1975

Choć mieszkaniec Kaczorowa, Olivier Błaszczyk, ma dopiero 12 lat, jest autorem drugiej już wystawy swych prac. W Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Bolkowie otwarta została wystawa plastycznych zainteresowań zdolnego szóstoklasisty. Nosi ona tytuł „Moje pasje”.
Olivier Błaszczyk sztuką zajmuje się od najmłodszych lat dzieciństwa. Zainteresowanie przenoszeniem kolorów kredek na papier to częste zajęcie dzieci. Zwykle jednak z czasem staje się coraz rzadsze. W przypadku Oliviera tak się jednak nie stało. Chłopiec codziennie spędza bowiem czas na tworzeniu kolejnych prac, na przenoszeniu na papier obrazów widzianych w swej wyobraźni. Najbardziej lubi ołówek, bo jak twierdzi, ciekawe są narysowane nim linie, które można cieniować. Ale chłopak w czasie nawet 3 – 4 godzin spędzonych w swym pokoju w ciszy, na rysowaniu i malowaniu, używa też innych technik. Najczęściej przenosi na papier mechaniczne pojazdy pełne trybów i trybików oraz dziwne stworzenia podobne do smoków, dinozaurów i innych mitycznych, prehistorycznych gadów czy kosmitów. Na jego rysunkach są też domowe koty oraz ptaki. Niektóre z nich koloruje, inne pozostawia w ołówkowych odcieniach. Ta część jego prac nie zawsze jest rzeczywista, realna, odwzorowana z natury. Bierze się bowiem z nieograniczonej niczym wyobraźni chłopca. Możliwe do zobaczenia są natomiast fragmenty kolorowych pejzaży namalowanych pastelami czy akwarele. W bibliotece można zobaczyć ponad 50 prac Oliviera, które składają się na cykle: Pastele, Akwarele, Maszyny, Smoki, Zwierzęta i Obcy. Olivier rozwija swe zainteresowania plastyczne pod okiem mamy Jolanty, która ma na ten temat wiedzę i umiejętności oraz rodzinne tradycje. Tata Dariusz jest technikiem weterynarii.
Olivier Błaszczyk jest nie tylko twórcą artystycznych dzieł malarskich, rysunkowych, z modeliny. Podczas zabaw w ogrodzie, nad rzeczką, w domu potrafi także stworzyć konstrukcje budowlane np. tamy i mosty. W szkole najbardziej lubi zaś lekcje wychowania fizycznego. Poza tym to bardzo miły, sympatyczny, rozmowny i inteligentny dwunastolatek, któremu nie brakuje energii i chęci tworzenia i poznania wszystkiego wokół.
Chłopcu trudno jest na długo rozstawać się z pracami. Zgodził się jednak, by były możliwe do obejrzenia w bolkowskiej bibliotece do połowy maja. Jak wspominaliśmy to druga wystawa jego prac. Wcześniej Olivier Błaszczyk miał wystawę swych prac w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej.