Miłośnicy Małej Ojczyzny

0
1086

Towarzystwo Miłośników Bolkowa podsumowało swą czteroletnią działalność. Podczas wyborów zdecydowano, że przez kolejne cztery lata zarządem, w takim samym jak do tej pory składzie, pokieruje ten sam przewodniczący – Marek Janas.
Nadal przewodniczącego TMB wspomagać będą: Tadeusz Duś i Bogusława Kałużna – zastępcy, sekretarzem będzie Danuta Hrankowska, a skarbnikiem Małgorzata Ciołko. Przewodniczący TMB w wizualnej prezentacji podsumował każdy rok kadencji, która minęła. Wśród zaprezentowanych działań były takie, które realizowało towarzystwo oraz te, w których udział mieli jego poszczególni członkowie. Towarzystwo zajmowało się m.in. upiększeniem terenu wokół kapliczki przy zamku w Bolkowie podczas projektu “Lifting otoczenia zabytkowej kapliczki w Bolkowie”, a także projektem, który dotyczył wysprzątania tych miejsc na Czerwonym Wzgórzu, gdzie dziś stoi pomnik ku czci pomordowanych więźniów istniejącej tam filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Wysprzątano także miejsca, gdzie stały obozowe obiekty oraz ustawiono specjalną tablicę informacyjną. W czasie tej kadencji powstała też ścieżka dendrologiczna trasą ciekawych historycznych drzew w Bolkowie oraz kilka innych projektów. Od roku 2016 członkowie TMB pomagali również w organizacji wystaw poświęconych w jakiś sposób Bolkowowi. Na zamku, w muzeum, prezentowana była wystawy “Szli na zachód osadnicy”, przy której organizacji pracowali Małgorzata Tokarska-Mazur, Wioletta Dewniak oraz Donald Barański. W zamkowym muzeum obejrzeć można było też “Bolków na starej widokówce” z eksponatami ze zbiorów Małgorzaty Tokarskiej–Mazur i innych wystawców. Były też miejscowe, regionalne akcenty na wystawach w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Bolkowie. Tam fotografie przyrody i zabytków Bolkowa i gminy wystawiał Marek Janas, a różne eksponaty ze swej kolekcji bolkowian pokazywała także Małgorzata Tokarska-Mazur.
W tym czasie TMB rozprowadził również kilkaset kilogramów holenderskich darów, a kilkoro jego członków publikowało historyczne teksty dotyczące miasta i gminy, ich historii i ludzi.
W planach na najbliższy i nieco dalszy czas TMB ma m.in. organizację konferencji naukowej na temat okolic Bolkowa i samego miasta.
– Konferencje będą dwie – zdradza Marek Janas. – Jedna odbędzie się w Bolkowie, druga w Kamiennej Górze w związku z publikacją Szczepana Napory na temat Przełęczy Pojednania – dodaje M. Janas.
Marek Janas zaproponował też podjęcie przez zebranych członków towarzystwa uchwały i przekazanie jej władzom, w sprawie przyznania tytułu Honorowy Obywatel Gminy Bolków. Kandydatem do uhonorowania jest Wiesław Ochman. Wybitny tenor uczęszczał do szkoły tzw. ceramiki w Bolkowie na przełomie lat 40–50 XX w. Zawsze z sentymentem w wywiadach wspomina miasto, zamek i spędzone tu młodzieńcze lata. Jak zdradził przewodniczący TMB, maestro ucieszyła wiadomość o planach i tytuł ma zamiar przyjąć. Być może byłaby to okazja do jego występu. Być może przy otwarciu Galerii Historyczno – Artystycznej Ars i Historia. Zapewne będą też inne działania TMB oraz wielu jego członków, które przybliżą ciekawe dzieje, dawne i nieodległe, naszej Małej Ojczyny. Wiadomo, że pracują nad ich przygotowaniem niektórzy członkowie gremium. Na pewno niektóre zaprezentowane zostaną podczas konferencji naukowych jeszcze w tym roku.
M. Ewa Kacperska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię