Orkiestra zagrała w gminie Paszowice

0
2243

10.060,51 złotych – tyle zebrano w niedzielę, 13 stycznia, podczas 27. Finału WOŚP na terenie gminy Paszowice. To rezultat kwesty prowadzonej przez dwudziestu jeden wolontariuszy, pikniku wojskowego w Paszowicach i koncertu z licytacjami w Pogwizdowie.

Kwestowali przede wszystkim uczniowie dwóch szkół: w Paszowicach i Pogwizdowie wraz z opiekunami Beatą Makuch i Anną Stachurą, reprezentantki młodzieżówki OSP Paszowice oraz Piotr Kaszuba wraz z grupą rekonstrukcyjną „GRH ’39 – ’45”. Na Pikniku wojskowym w Paszowicach pojawił się również przedstawiciel Milicji Obywatelskiej w zabytkowej „nysce” (w tej roli mieszkaniec Paszowic Tomasz Małachowski) oraz… średniowieczny rycerz w zbroi, który przyjechał aż z Czech. Można było przejechać się motocyklem z lat pięćdziesiątych, wystrzelić z karabinu, obejrzeć działo przeciwpancerne czy przymierzyć rycerski szyszak lub miecz. Do tego była gorąca grochówka i „rozgrzewające” marsze i piosenki żołnierskie.
Natomiast w Pogwizdowie przygotowano koncert, w którym wystąpili uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, zespoły ludowe „Pogórzanie” i „Kukułeczki” oraz panie z KWG w Pogwizdowie w zabawnej inscenizacji wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Rekordową kwotę, bo aż 3390 zł uzyskano z licytacji. Wśród wielu oferowanych przedmiotów najbardziej wartościowy okazał się tort upieczony przez panie z KGW w Pogwizdowie, za który grupa nauczycieli zapłaciła aż 810 złotych. Natomiast najbardziej wytrwałym licytatorem został okrzyknięty Kamil Fajkiel, któremu przyznano symboliczną „kartę stałego klienta” WOŚP. Koncertowi towarzyszył kiermasz kulinarny przygotowany przez KGW w Pogwizdowie. Za pyszne, domowe wypieki uzyskano kwotę prawie 700 złotych. Dzień pełen pozytywnych emocji zakończyło „światełko do nieba”, czyli pokaz fajerwerków nad stawem w Pogwizdowie. W tym samym czasie w sztabie w Paszowicach komisja w składzie: Monika Kwiatkowska, Alicja Puzio, Grażyna Swędrowska i Andrzej Kołodziej skrupulatnie przeliczyła zebrane pieniądze, zapakowała do „bezpiecznych kopert” i przekazała do mBanku.
Dziękujemy darczyńcom, którzy wsparli gminny Finał WOŚP: burmistrz Emilian Bera, GRH ’39-’45, Bogusława Rudnicka, Martyna Olszowy – Durachta, Bolesław Stochmal, Cukiernia Furtak, Piekarnia Grygiel, Aleksander Śliwka, Waldemar Szyndrowski, Małgorzata Karlińska – Wdowiak, Iga Olszewska, Marek Olszewski, Piotr Fartuszyński, pp. Chajutin z „Chaty Morgana”, zespół „Kukułeczki” i KGW w Pogwizdowie.
Dziękujemy również społeczności szkolnej szkół podstawowych w Paszowicach i w Pogwizdowie za aktywny udział i współorganizację 27. Finału WOŚP w gminie Paszowice.
Sie ma!
Małgorzata Świderska