Bezpieczna droga – “Dobrze cię widzieć”

0
509

„Dobrze cię widzieć” to ogólnopolska kampania społeczna – realizowana w ramach projektu „Bezpieczna droga” – której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży. W ramach projektu wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Paszowicach otrzymali od organizatorów kamizelki odblaskowe. Dla nauczycieli zostały przygotowane scenariusze lekcji wychowawczych nt. bezpieczeństwa na drodze.
Jedną z niepokojących danych statystycznych jest ponad sześcioprocentowy wzrost ofiar śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych w 2017 roku. Blisko pół tysiąca osób zginęło, a ponad dwa tysiące zostało rannych w wyniku wypadków, których sprawcami byli właśnie piesi. A wśród nich – czterysta dzieci. Należy więc przypominać o konieczności podejmowania działań profilaktycznych skierowanych do pieszych, szczególnie najmłodszych. Jeden z najczęstszych rodzajów wypadków w 2017 roku to „najechanie na pieszego”. Rośnie liczba pieszych zabitych w porze jesiennej, gdzie szybko zapadający zmierzch – szczególnie na drogach nieoświetlonych – sprawia, że piesi stają się mniej widoczni dla kierujących. Brak odzieży ostrzegawczej, odblasków, złe nawyki i nieostrożność niechronionych uczestników ruchu drogowego skutkują tym, że w co czwartym takim wypadku ginie człowiek. Również dzieci mogą być sprawcami niebezpiecznych sytuacji na drogach. Pozostawione bez opieki i nieświadome zasad bezpiecznego poruszania się na niej, zachowują się często w sposób nieodpowiedzialny. Bez względu na to w jaki sposób dziecko porusza się po drodze – jako pieszy, rowerzysta, czy pasażer – powinno być widoczne dla pozostałych uczestników ruchu.
W ostatnim roku w Polsce miały miejsce 2822 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 56 dzieci poniosło śmierć, a 3116 doznało obrażeń. Kamizelki odblaskowe, które otrzymali uczniowie w ramach kampanii Bezpieczna Droga „Dobrze cię widzieć” właściwie wykorzystane zwiększą poziom ich bezpieczeństwa na drogach, nie tylko w drodze do szkoły.
Beata Makuch

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię