Bezpieczniej na akwenach wodnych

1
970

Podczas tegorocznych obchodów Święta Policji jaworscy funkcjonariusze otrzymali rzutki ratownicze rękawowe. Zostały one zakupione przez Starostwo Powiatowe w Jaworze, Urząd Miasta w Jaworze, a także przez Urząd Gminy w Męcince i Wądrożu Wielkim. Wszystkie rzutki ratownicze trafiły już do radiowozów pełniących służbę na terenie powiatu jaworskiego, przyczyniając się jednocześnie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na akwenach wodnych. Dzięki nim policjanci będą mogli szybciej i skuteczniej pomagać osobom potrzebującym pomocy podczas wypoczynku w wodzie.
Rzutka ratownicza rękawowa o długości liny 25 m służy do ręcznego wyrzucania z brzegu w kierunku osoby tonącej. Otrzymane rzutki przystosowane są do pracy na wszystkich typach wody w zakresie temperatur od 5 do 40 stopni Celsjusza. Rzutka posiada odpowiednie zaczepy, służące do zamocowania w dogodnym miejscu w radiowozie, a także do uchwycenia linki czy pokrowca ręką pozwalając na opasanie siebie albo tonącego i wykonanie zamocowania. Skuteczny zasięg rzutu wynosi około 20 m. Rzutka i linka są niezatapialne.
Jaworscy policjanci przypominają by wypoczynek nad wodą był bezpieczny należy przestrzegać kilku podstawowych zasad oraz kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.
* W żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych.
* Należy korzystać z kąpielisk strzeżonych oraz pod nadzorem ratownika.
* Korzystając ze sprzętu wodnego pamiętajmy by był sprawny i posiadał atest.
* Pamiętajmy by dzieci korzystały z kąpielisk wodnych tylko pod nadzorem osób dorosłych.
* Nie należy nadużywać alkoholu podczas wypoczynku nad wodą a po jego spożyciu nie kąpać się i nie korzystać ze sprzętu wodnego, gdyż zaburza on ocenę własnych możliwości.
* Nie wolno skakać na “główkę” do wody o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się kalectwem.
w/z Oficer Prasowy KPP w Jaworze
mł. asp. Józef Kolanek

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię