Powstał nowy ruch obywatelski [WIDEO]

0
2291

W Jaworze powstało nowe stowarzyszenie. To Jaworski Obywatelski Ruch Samorządowy. Jego założyciele cenią wolność, prawa człowieka i rozwój demokracji. Mają już sprecyzowane plany i chcą budować społeczeństwo obywatelskie, a ich celem jest podnoszenie jakości życia mieszkańców miasta i powiatu.

Jak twierdzą liderzy Ruchu, stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Liderzy podkreślają, że nie identyfikują się z żadną partią polityczną. Uważają, że partie zbyt daleko „odpłynęły” od rzeczywistości nie tylko w parlamencie, ale też na poziomie samorządów. – To mieszkańcy wiedzą najlepiej, co jest dla nich najlepsze i jak to realizować. Potrzebują jedynie platformy, możliwości i sposobu działania do realizowania określonych celów – mówi prezes, a dokładniej „przedstawiciel” (taki zapis w statucie) Stowarzyszenia, Tomasz Gaździcki. Ruch chce współpracować ze wszystkimi, niezależnie od poglądów. – Jednym ze sposobów na rozwiązywanie problemów jest budżet obywatelski – uważa Grzegorz Olszewski, radny miejski, jeszcze kilka miesięcy temu wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jaworze. Kiedy rozmawialiśmy na temat istoty działalności Ruchu, często powtarzało się sformułowanie „zrównoważony rozwój miasta i powiatu”.  Członkowie Ruchu nie mają zgody na nierówne traktowanie mieszkańców ze względu na ich miejsce zamieszkania czy preferencje polityczne. Budżet obywatelski dałby szansę wyartykułowania potrzeb mieszkańców i zrealizowania ich potrzeb. Miałaby to być wydzielona kwota w budżecie miasta, o przeznaczeniu której zadecydują bezpośrednio mieszkańcy. Na pytanie, w jaki sposób mają być diagnozowane te potrzeby, działacze odpowiedzieli wprost: – Spotykamy się na ulicy, czasem chodzimy od drzwi do drzwi, komunikujemy się za pomocą Internetu. Np. usłyszeliśmy o potrzebie powstania parkingu przy ul. Szpitalnej, złożyliśmy stosowną interpelację jednak nie ma przychylności władzy – twierdzi radny Olszewski. – Podpisy 400 mieszkańców w sprawie obrony szkoły w Pogwizdowie też zostały zignorowane przez władzę – dodaje radna Paszowic, Monika Wdowiak. Osoby skupione w Ruchu nie zamierzają tylko narzekać i przyglądać się takim sytuacjom. Zapowiadają swoją reprezentację na listach wyborczych i chcą być alternatywą dla rządzących obecnie partii.
Siedziba Jaworskiego Obywatelskiego Ruchu Samorządowego mieści się w Jaworze. Ruch działa na zasadzie stowarzyszenia zwykłego i jest zarejestrowany w starostwie powiatowym. Na profilu facebookowym JORS dostępny jest regulamin stowarzyszenia i inne ważne informacje. Póki co poznaliśmy nazwisko kontrkandydata dla obecnego burmistrza Jawora oraz kandydatkę na stanowisko wójta gminy Paszowice. Czy do JORS dołączą kolejni kandydaci przekonamy się już za kilka miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię